logo Silvarium tisk

Poslechněte s reportáž Lukáše Miloty„Když to srovnáme s loňským květnem, tak situace je letos ještě o něco horší. Aktuálně se průtoky pohybují mezi polovinou až 80 % stavu, které byly pozorovány loni na jaře v tomto období," říká Petr Vicenda z plzeňské pobočky Povodí Vltavy. Už loni na jaře přitom byly průtoky velice nízké. Přehradní nádrže jsou na tom lépe. „Ty se podařilo po loňském suchu během zimy i ze skromných sněhových zásob doplnit, takže aktuální procento naplnění jejich zásobních prostorů je asi 90 % a jsou na případnou další vlnu sucha připraveny," tvrdí Vicenda.Podle meteorologů jsou ale zásoby vody na počátku května výrazně podprůměrné a výchozí pozice před létem tak není příznivá. Jde hlavně o podzemní vody, jíž je nedostatek. Ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že zatímco loni koncem dubna dosahovalo běžné hladiny 65 procent vrtů, letos to nebyla ani polovina z nich a více než třetina vrtů je výrazně pod normálem. Podle Václava Bulína ze severního Plzeňska je to tragédie. „V dubnu spadla prakticky polovina srážek a teploty byly vyšší než průměrné. Srážky nám opravdu velmi chybí, zvlášť u jarně setých plodin."Vodu ztrácí i Šumava. Správa národního parku na to reaguje a dlouhodobě zavodňuje mokřady. „Ještě v 80. letech minulého století se na Šumavě hodně odvodňovalo, takže my teď zavodňujeme. Přehrazujeme příkopy, které jsme tam před desítkami let vykopali. Tím, že zvedneme hladinu podzemní vody, zvedne se voda i v mokřadu a v okolním prostředí," vysvětluje ředitel šumavského parku Pavel Hubený. Kvůli nedostatku vody už ožily i některé plány postavit nové nádrže nebo přehrady. O jedné stát uvažuje u Prášil na Šumavě, kde by nádrž zatopila kaňon říčky Křemelné. S tím ale nesouhlasí ochránci přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě