logo Silvarium tisk

ČESKOLIPSKO Vlka, promenádujícího se jen pár metrů od lidí, natočili na video lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku přímo mezi těžební stroje, pár vteřin postálo na mýtině a zmizelo v lese. Vůbec neprojevilo strach.
„Že se tu vlci pohybují, jsme věděli. Ale tohle svědčí o naprosté ztrátě plachosti. Je to překvapivé," tvrdí starosta Vrchovan a zároveň myslivecký hospodář Jaroslav Křupala. Vlka prý spatřili i lidé v jeho honitbě. „Když mluvím se Slováky z Nízkých Tater, kde žije nepočetně víc vlků než u nás, vždycky se strašně diví, že my je tu stále vídáme. Oni třeba 10 let žádného vlka nezahlédnou, jak jsou tam plaší. Tohle mě zaráží," zamýšlí se starosta.
Myslivecký hospodář z Dubé Petr Slaba má k neobvykle nízké plachosti vlků své vysvětlení. „Je to samozřejmé, jsou to velmi chytrá zvířata a chtějí přežít. Takže zapomeňte, že budou plaší tak, jak by měli být, prostě si na nás zvyknou, stejně jako si zvykla ostatní zvěř. Musí totiž žít ve zcela jiných podmínkách, než žijí tam, kam bytostně patří, tedy v horách či kanadské divočině. Ano, tam jsou třeba a tam fungují jako regulátory stavů slabých a nemocných, protože si nemůžou dovolit plýtvat energií v tvrdých přírodních podmínkách. Tady ale opravdu ne," zdůrazňuje Slaba.
Vrchovany jsou jen kousek od přírodní rezervace Břehyně – Pecopala, kde se vlci objevili poprvé po sto letech v roce 2014. Patrně tam přišli z Lužice, kde se jim daří. V Podbezdězí se aktuálně může pohybovat nejméně 11 vlků, tolik jich napočítali v roce 2017, kdy zde fotopast zachytila čtyři vlčata. Přírodovědci tehdy spekulovali, že zde mohou operovat klidně dvě vlčí smečky, zvířata totiž vyfotili třeba v Mukařově, 17 kilometrů od působiště původní smečky. Od roku 2014 také musel Liberecký kraj vyplatit chovatelům náhradu 156 tisíc korun za stržené ovce. Za zabitou zvěř, která podle zákona náleží státu, však nikdo myslivcům náhradu nedá, přestože za nájem honitby platí třeba i statisíce ročně. „Za jelení revír může dát nájemce klidně tři čtvrtě milionu ročně. Pokud odtud zvířata vystrašená vlky zmizí, nedostane žádnou kompenzaci. V tomto je naše legislativa dost pozadu," posteskl si Křupala. 

Video najdete zde.

Komentáře  

-3 # lesmistr 2018-03-16 22:17
Výše jmenovaný myslivecký hospodář pan Křupala dnes vystoupil v hlavních zprávách TV NOVA. Nevypadal z výskytu vlků nadšeně. Nakonec oznámil, že se s tím, že náhrady škod placeny nebudou a taky s tím, že jim vlci budou rozhánět v honitbách zvěř. Prý se s tím, jak řekl, "budou muset myslivci smířit". Nezdálo se mně však, že by mu ta smířlivost dělala zrovna potěšení. Myslivci, mezi kterými je tolik závisti navzájem se těžko domlouvají mezi sebou, natož aby se "smířili" s tím, že se budou s vlky o "kořist". A navíc, vlci prý neplatí za honitby žádný nájem.
-2 # lesmistr 2018-03-16 13:47
Jakmile vlci ztratí plachost, nebo jenom budou méně ostražití, přijdou o život. Přežijí jen ti nejobezřetnější.
Uživatelé honiteb s vysokou zvěří nebudou nečinně hledět, jak jim konkurence leze do zelí, vlastně do stavů vysoké zvěře. Náhrada za strženou zvěř je v nedohlednu. Neklid a rozehnání jelení ( i jiných druhů spárkaté) zvěře nikoho z myslivců těšit nebude.

PRO VLKY PLATÍ VAROVÁNÍ OD ČLENŮ VLČÍCH HLÍDEK. VLCI, NEZTRÁCEJTE SVOJI PŘIROZE1NOU PLACHOST! JDE VÁM O ŽIVOT.
+8 # zelení hájové 2018-03-15 12:02
Vlk musí vzít za vděk tomu co je k mání v civilizací prosáklé Evropě. Na víc se u nás oficiálně neloví, tak se přizpůsobil, kde se loví je plachý, jako ostatní zvěř...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě