Přihlásit

Vlastník zámečku Tři trubky nemá na jeho rekonstrukci, kvůli kůrovci (idnes.cz)

Lovecký zámeček Tři trubky ve vojenském újezdu Brdy už roky čeká na rekonstrukci. Proměnit se měl v centrum Brd se skanzenem. Zůstalo ale jen u plánu. Vlastníkem jsou Vojenské lesy a statky, které ale na opravu nemají peníze. Kvůli kůrovcové kalamitě.

Lovecký zámeček Tři trubky má za sebou bohatou historii. Sloužil jako luxusní sídlo i místo internace nacistického polního maršála.
Je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků, které společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny plánují, že v něm vznikne centrum Brd s domem přírody a skanzenem. Plán podporují i Strašičtí.

O zamýšlené rekonstrukci a oživení loveckého zámečku informoval před více než dvěma lety mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Proč se ale kolem zámečku dosud nic neděje?
Důvody jsou dva. Jedním je ekonomická situace v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. V současné době jsou pozastavené všechny investice, které nesouvisejí s provozem podniku. Druhým důvodem je, že jsme zatím nezískali vhodný dotační titul, kterým bychom projekt financovali," vysvětlil Sotona.
Strašický starosta Jiří Hahner potvrdil, že obec spolupracovala s odborníky na projektu přestavby zámečku. Studie už je hotová.
Zobrazit fotogalerii
Pravdou je, že jak začalo kůrovcové období, což je ekonomická vražda pro lesnické firmy, tak bez dotací rekonstrukci loveckého zámečku Vojenské lesy a stavby nezvládnou. My jsme už na hranici CHKO Brdy zprovoznili nové parkoviště. Nechtěli jsme, aby se uvolnil provoz k Třem trubkám, proto stále máme vizi elektrobusu, který by tam v budoucnu jezdil. Kůrovec a dopad na lesní závody, které na tom nejsou kvůli němu dobře, je ten hlavní důvod, proč projekt zatím nepokročil dál, než ke studii," uvedl starosta.

Celý článek naleznete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dřeva dostal do finančních potíží

Lesnictví

Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku, ministerstvo životního prostředí...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Senát schválil novelu lesního zákona

Senát schválil novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 2. 11. 2019 K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, kterou 31. 10. schválil Senát. Zavede mimo jiné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby