Přihlásit

Vlastníci lesů získají kompenzace (Evropské noviny)

Majitelé lesů, které postihl kůrovec, by se v letošním a příštím roce mohli dočkat alespoň částečné pomoci. Dotace ve výši 2,5 miliardy korun pro nestátní vlastníky lesů z Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství – náhrada škod způsobených škůdci lesních dřevin již byla v uplynulých měsících kladně vyhodnocena Evropskou komisí jako slučitelná s právem Evropské unie a schválila ji i vláda.

Kůrovcová kalamita se v poslední době stále zhoršuje. Česko se s ní potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Nejtěžší situace v rámci republiky panuje podle Ministerstva zemědělství zejména v Kraji Vysočina, dále v Jihomoravském, Jihočeském, Moravskoslezském a také Olomouckém a Zlínském kraji. Ke zhoršování situace postupně dochází západním směrem v Plzeňském a Středočeském kraji. Zasaženy v různé intenzitě jsou takřka všechny majetky v České republice. „Škody nelze jednoznačně vyčíslit, škody způsobené suchem a kalamitním rozvojem kůrovcovitých se projevují ztrátou zpeněžení dřevní hmoty, růstem nákladů na těžbu a obnovu porostů, dochází ke ztrátám na mimoprodukčních funkcích lesa," říká tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Mimoprodukčními funkcemi lesa jsou myšleny kupříkladu půdoochraná funkce, hydrická funkce či rekreační funkce. Pokud jde pouze o ztrátu na zpeněžení dřevní hmoty jen za roky 2018 až 2020 přesahuje 30 miliard korun. Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, neboť se dostávají s prodejní cenou dřeva pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem při těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich ochrana.

Celý článek najdete v Evropských novinách.

Komentáře   

+11 # lesmistr 2019-10-05 22:31
Čtu a nevěřím svým očím! Tak ono MZe ještě nezačalo vydávat dotace ( nebo jinak nazvanou podporu) nestátním vlastníkům lesů? Není to spíš poplašná zpráva? Nechce spíš někdo falešně obvinit stát? O dotacích se píše, jsou schvalovány, tak někde být musí.

Pokud ale tomu tak skutečně je, že ještě nebyla nestátním vlastníkům lesů vyplaceny na obnovu
alespoň část finanční podpory, tak je téměř jisté, že je to úmysl. Někoho, respektive některé, jmenovat nebudu, i když povědomí bych možná měl.

Jak dlouho se o kůrovcové kalamitě ví?
Jak dlouho je ze strany MZe slibována finanční podpora?

Nechce se mně ale věřit tomu, co už jsem od několika odborných hlav slyšel. Vidí za tím velice špinavý úmysl nechat zruinovat menší (nestátní) vlastníky lesů a jejich pozemky od nich "za hubičku" koupit. Zda se to už někde děje, nevím.

Ono totiž bez včasné a přiměřené podpory nemůže k ničemu jinému než k likvidaci menších (nestátních) vlastníků lesů dojít. Odbyt dřeva je špatný a navíc za likvidační ceny, finanční podpora je sice více než rok slíbená, ale údajně zatím nikde. Kde vezmou peníze na obnovu lesa? Pokud by byly pravdivé výše uvedené údaje, potom by se jednalo nejenom o dobře promyšlenou lumpárnu, ale především s přímou účastí NĚKOHO. Kdo by ty lesy "za hubičku" koupil? Stát? Spíš ne, ten nemá peníze ani na ty lesy "za hubičku".

Přicházela by druhá možnost. Jedinci nebo jejich společnosti na stát tzv. přisátí?
Že by se až takto někomu i ten kůrovec mohl hodit?
Ale to jsem se nejspíš nechal zavést v úvahách mimo realitu. Protože, kdyby to byla pravda, tak...

A vlastně by na tom nebylo nic nezákonného. A mohlo by se opakovat vysvětlení, že "takové byly v té době zákony a umožňovaly to". To jsou přeci slova ministryně Dostálové. A v případě trestního řízení státní zástupce oznámí, že "se podvod stal, ale nejednalo se o trestný čin".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby