Přihlásit

Vláda posvětila vznik alpského střediska v Jeseníkách (ČT 1)

Autor: Juraj Aláč
Moderátor: Martin Musial
Relace: Report


Moderátor
Vláda dnes udělila výjimku na vykácení 36 hektarů lesa v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v Koutech nad Desnou do tří let zřejmě vyroste největší lyžařský areál na Moravě. Proti nejsou ochranáři, ani Olomoucký kraj a vedení obce je myšlenkou nadšeno, výrazně se totiž zvýší turistický ruch a rozvoj regionu. Záměr se ale nelíbí občanskému sdružení Sojka.

Autor
Čtyři lanovky a čtyři vleky v délce přes pět kilometrů a kolem nich téměř sedm kilometrů sjezdovek, takový je plán olomoucké firmy na vybudování lyžařského reálu v Koutech nad Desnou. Výjimku na vykácení 36 hektarů lesa dnes povolila vláda.

Mirek Topolánek (ODS), předseda vlády ČR:
Bylo schváleno bez rozpravy.

Telefonicky Jarmila Krebsová, Ministerstvo životního prostředí ČR:
V současné době probíhá podle zákona posuzování vlivu na životní prostředí, což znamená tzv. EIA. A ta má posoudit záměr ze všech pohledů, z ohrožení vod, přírody, ovzduší.

Autor
Areál vznikne na území obce a jako zázemí využije stávající objekty, v krajině budou jen lanovky a sjezdovky. Nejdelší bude mít přes dva kilometry. Takový zásah se nelíbí občanskému sdružení Sojka, které souhlas vlády s kácením dřevin překvapilo.

Telefonicky Aleš Kovář, předseda o. s. Sojka:
Proti rozhodnutí vlády se nelze odvolat, což znamená, že občan nemá právo na podání opravného prostředku. Z věcného hlediska se jedná o závažný negativní zásah do dochovaného přírodního prostředí.

Autor
Myšlenkou lyžařského areálu je nadšeno nejen vedení obce, ale i ochranáři.

Jan Halfar, vedoucí Správy CHKO Jeseníky:
Z hlediska rozvoje Jeseníků je to právě jedno z vhodnějších míst, protože to území už v minulosti bylo zasaženo nějakou činností, a to výstavbou přečerpávací vodní elektrárny. A rovněž třeba ty lesní porosty, jedná se většinou o smrkové monokultury, takže není to až tak významný zásah.

Pavel Martínek (ČSSD), starosta Loučné nad Desnou:
Počítáme, že by to přineslo do budoucna jak pro toto údolí, tak pro i navazující obce obrovský rozvoj.

Autor
Plánovaná výstavba lyžařského areálu v Koutech nad Desnou bude jedním z největších investičních projektů v tuzemských lyžařských střediscích. Kapacita nového areálu se vyrovná ski areálu na Ještědu nebo ve Špindlerově Mlýně.


 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby