Přihlásit

Vláda posvětila vznik alpského střediska v Jeseníkách (ČT 1)

Autor: Juraj Aláč
Moderátor: Martin Musial
Relace: Report


Moderátor
Vláda dnes udělila výjimku na vykácení 36 hektarů lesa v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v Koutech nad Desnou do tří let zřejmě vyroste největší lyžařský areál na Moravě. Proti nejsou ochranáři, ani Olomoucký kraj a vedení obce je myšlenkou nadšeno, výrazně se totiž zvýší turistický ruch a rozvoj regionu. Záměr se ale nelíbí občanskému sdružení Sojka.

Autor
Čtyři lanovky a čtyři vleky v délce přes pět kilometrů a kolem nich téměř sedm kilometrů sjezdovek, takový je plán olomoucké firmy na vybudování lyžařského reálu v Koutech nad Desnou. Výjimku na vykácení 36 hektarů lesa dnes povolila vláda.

Mirek Topolánek (ODS), předseda vlády ČR:
Bylo schváleno bez rozpravy.

Telefonicky Jarmila Krebsová, Ministerstvo životního prostředí ČR:
V současné době probíhá podle zákona posuzování vlivu na životní prostředí, což znamená tzv. EIA. A ta má posoudit záměr ze všech pohledů, z ohrožení vod, přírody, ovzduší.

Autor
Areál vznikne na území obce a jako zázemí využije stávající objekty, v krajině budou jen lanovky a sjezdovky. Nejdelší bude mít přes dva kilometry. Takový zásah se nelíbí občanskému sdružení Sojka, které souhlas vlády s kácením dřevin překvapilo.

Telefonicky Aleš Kovář, předseda o. s. Sojka:
Proti rozhodnutí vlády se nelze odvolat, což znamená, že občan nemá právo na podání opravného prostředku. Z věcného hlediska se jedná o závažný negativní zásah do dochovaného přírodního prostředí.

Autor
Myšlenkou lyžařského areálu je nadšeno nejen vedení obce, ale i ochranáři.

Jan Halfar, vedoucí Správy CHKO Jeseníky:
Z hlediska rozvoje Jeseníků je to právě jedno z vhodnějších míst, protože to území už v minulosti bylo zasaženo nějakou činností, a to výstavbou přečerpávací vodní elektrárny. A rovněž třeba ty lesní porosty, jedná se většinou o smrkové monokultury, takže není to až tak významný zásah.

Pavel Martínek (ČSSD), starosta Loučné nad Desnou:
Počítáme, že by to přineslo do budoucna jak pro toto údolí, tak pro i navazující obce obrovský rozvoj.

Autor
Plánovaná výstavba lyžařského areálu v Koutech nad Desnou bude jedním z největších investičních projektů v tuzemských lyžařských střediscích. Kapacita nového areálu se vyrovná ski areálu na Ještědu nebo ve Špindlerově Mlýně.


 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Nedělní vichřice způsobila v lesích škody menší než Sabine

Lesnictví

Aktualizováno 25. 2. Vichřice, která v neděli 23. 2. a v noci na 24. 2. zasáhla Českou republiku, nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR...

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Vláda schválila koncepci státní lesnické politiky do roku 2035

Lesnictví

Koncepci státní lesnické politiky, tedy základní strategii lesnictví, která bude reagovat na aktuální stav a situaci v lesích, dnes schválila vláda. Materiál se věnuje nejen...

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Josef Vojáček: Jen blázen se nepoučí z chyb

Lesnictví

Jaký je aktuální rozsah kalamity u Lesů České republiky, jaká bude strategie ochrany lesa v letošním roce nebo jak bude vypadat lesnické i ekonomické hospodaření...

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Komora soukromých lesů SVOL požaduje více financí do lesů

Lesnictví

16. valná hromada Komory soukromých lesů SVOL, která se konala ve čtvrtek 13. února 2020 v Jihlavě, znovu otevřela aktuální témata, která z pohledu soukromých...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby