logo Silvarium tisk

K volně dostupnému jarnímu býlí v podobě medvědího česneku či pampelišek, které může obohatit váš jídelníček, si v rozumném množství směle přidejte i smrk ztepilý. Respektive čerstvé výhonky na koncích jeho větviček. Jsou křehké, příjemně kyselé, plné vitaminu C a v kuchyni se s nimi dá čarovat.

InsertSingleVideo

Smrk ztepilý (Picea abies) je jeden z nejběžnějších jehličnanů. „Keltové jej považovali za symbol věčného života, protože zůstával stále zelený. Tady někde možná začíná symbolika vánočních stromečků," tvrdí expertka na jedlé byliny Jana Vlková.

Do kuchyně se trhají jen světlé měkké konce větviček a vždy jen tolik, aby vaše sklizeň strom nepoznamenala. „Výhonky je vždy třeba sklízet ve chvíli, kdy se klubají z jemného šupinatého pouzdra nebo bezprostředně potom. Smrk je dřevina, takže výhonky začnou jednoduše dřevnatět," vysvětluje Vlková. V lednici vám čerstvé výhonky vydrží i několik dní.

Mají příjemnou nakyslou chuť, oceníte je v kombinaci s masem, lze je přidat do tatarských bifteků i k tlačence, hodí se i do teplé kuchyně. „Zkuste s nimi před servírováním zdobit dušená masa, šťouchané brambory, rizoto. Uvidíte, jak strávníky mile překvapí," usmívá se expertka.

S výhonky zacházejte jako s kořením, nepřehánějte to s konzumací. A vždy je nejdřív jemně nasekejte. Krásně se z něj uvolní typické aroma.

Aby nebylo pochyb, jak jehličí chutná v těch správných kombinacích, připravila nám Jana Vlková před kamerou kuličky z čerstvého sýr, obalené v jehličí. Měkký sýr stačí nechat před přípravou vykapat, kuličky budou pevnější. Sýr osolte a ochuťte oblíbeným kořením, vytvarujte z něj kuličky a obalte je v nasekaném jehličí. A máte osvěžující a voňavé jednohubky.

Ochutnali jsme i sladkou lesní šlehačku s pěnovými pusinkami či smrkovou marmeládu, výhonky lze i zavařovat na způsob okurek. Tyto tři recepty z knížek Jany Vlkové najdete dále. Recept na lesní šlehačku ke sladkým dezertům

Šlehačka ochucená smrkovými výhonky příjemně srazí sladkou chuť dezertů.

Jehličí nasladko je šokující, ale božská kombinace. Čokoláda s ním podle Vlkové ladí nejlépe. Doporučuje šlehačku vyzkoušet s brownies, vynikající je ale i s pusinkami z vaječných bílků, a pokud se vám nechce péct, můžete k pěně podávat jen čokoládovou zmrzlinu.

Potřebné ingredience pro 4 osoby: cca 100 g smrkových výhonků 100 g krupicového cukru 3 plátky želatiny (bez ní by se vám šlehačka srazila) 250 ml smetany ke šlehání 20 ml citronové šťávy květy vistárie můžete použít na ozdobení

Na brownies (do pekáčku velikosti 25 x 30 cm): 200 g kvalitní hořké čokolády 200 g másla 150 g třtinového cukru 3 vajíčka 110 g hladké mouky

Smrkové výhonky a cukr rozmixujte na kaši. V kastrolku uveďte k varu 200 ml vody a stáhněte ji ze sporáku. V trošce vody rozpusťte změklou želatinu. Smíchejte smrkovou kašičku, smetanu a citronovou šťávu a ke směsi přilijte vodu se želatinou. Propasírujte jemným cedníkem a nechte alespoň 4 hodiny vychladit v lednici. Před podáváním ušlehejte jako normální šlehačku.

Na brownies rozpusťte čokoládu s máslem nad vodní lázní a nechte lehce zchladnout. Cukr prošlehejte s vajíčky a zlehka postupně vmíchejte nejprve rozpuštěnou čokoládu s máslem a potom i mouku. Těsto vlijte do pekáčku vyloženého pečicím papírem a pečte při 180 °C asi 20 minut. Střed brownies musí zůstat lehce krémový. Na talířky či do poháru aranžujte kousky brownies, smrkovou pěnu a zdobte květy. Nakládané vánoční stromečky

Smrkové výhonky si můžete i naložit na zimu, podobně jako okurky.

Na 1 malou zavařovací skleničku: hrst výhonků smrku ztepilého 50 ml 8% octa 150 ml vody 20 zrnek bílé hořčice

Výhonky očistěte, naskládejte je do skleniček a přidejte hořčici. Svařte ocet s vodou a nalijte na smrkové větvičky. Pak sterilujte ve vodní lázni tak, že skleničky ponoříte do vody cca do tří čtvrtin jejich výšky a nechte zhruba 20 minut vařit. Nebo sterilujte v myčce při zapnutém intenzivním programu, stejně jako u kapar. Smrková marmeláda

Smrková marmeláda je pracnější, ale v zimě ji oceníte.

Marmeláda je vynikající tip pro všechny, kdo nemají chuť péct vánoční cukroví, ale stejně mají chuť na sladké. Opravdu dobré sušenky přece můžete k marmeládě i koupit a nebudete o nic ochuzeni.

Na přibližně 5 skleniček o objemu 150 ml potřebujete: 1 kg + 80 g smrkových výhonků nejsilnější želírovací prostředek 3:1 400 g krystalového cukru 200 ml citronové šťávy

Kilo mladých smrkových výhonků přiveďte k varu s 1,5 litrem vody, stáhněte z plamene a nechte malou chvilku - cca 1 až 3 minuty - macerovat. Slijte, nechte vychladnout, přidejte zbylé mladé výhonky a všechno společně rozmixujte.

Želírovací prostředek rozpusťte podle návodu (obvykle se lžící cukru) v troše vody, přidejte k rozmixované směsi a uveďte do varu. Dále vařte podle návodu na sáčku. Po 3 minutách přidejte zbylý cukr a citronovou šťávu a ještě důkladně povařte podle návodu asi 5 minut. Potom plňte do vyvařených sklenic, ihned zašroubujte a skladujte na chladném místě.

Smrková marmeláda má lehce natrpklou chuť pryskyřice, což je zajímavé, ale oceníte to především v malém množství. Marmeláda se nejlépe hodí jako ochucovadlo krémů, ať už šlehačkových, z mascarpone či máslových. Výborná je i k sýrům.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě