logo Silvarium tisk
VÁCLAV JANOUŠ Vimperk - Jak se pozná rakouský kůrovec od českého? Ten rakouský má červenobílá křidélka, český navíc modrou hlavičku.

 Ano, nesmysl, brouk je jen jeden. Rakouští úředníci však tvrdí, že právě český kůrovec napadl jejich stromy a poškodil lesy, jejichž hodnota byla až miliarda eur (v přepočtu 27 miliard korun). A vyhrožují, že škodu budou od české strany vymáhat.

„Brouk z Čech a z Rakouska se nedá poznat. Kromě toho by musel do Rakouska letět proti větru, který odsud fouká,” tvrdí šéf vědecké sekce rady šumavského parku Jakub Hruška. Když je bezvětří, o tom nic neříká. Hozenou rukavici však zvedá. „Na problémy si Rakušané naopak zadělali odtěžením pásu lesa u hranic,” kontruje Hruška.

 O co ve sporu mezi dvěma sousedy jde? Rakušané obviňují Čechy, že lýkožrout smrkový přelétává ze šumavských lesů ponechaných samovolnému vývoji do jejich hospodářských lesů, kde napadá stromy a ty pak usychají.

Češi naopak obviňují Rakušany, že vykáceli v minulosti podél hranice dvě stě metrů široký pruh lesa a vítr teď láme cenné české stromy u hranic jako sirky. A právě padlé stromy – bez ohledu na „státní příslušnost” – pak napadá kůrovec.

 Naději na urovnání sporu kolem brouka by snad mohla přinést včerejší schůzka mezi zástupci rakouské a české vlády na Správě šumavského parku ve Vimperku.

Účastníci setkání za zavřenými dveřmi však nebyli příliš sdílní. „Bavili jsme se o účtu za škody,” řekl stroze Rakušan Albert Knieling ze spolkového ministerstva životního prostředí a před novináři utekl, aniž vysvětlil, jak škody vypočítali, ani kde a zda je budou uplatňovat.

 Podle náměstka českého ministra životního prostředí Františka Pelce je teď potřeba se domluvit s Rakušany na tom, jak podél hranic z obou stran hospodařit. „Nějaké finanční nároky Rakušanů nechám bez komentáře. Nyní vše spěje k dohodě,” uklidňoval Pelc.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě