Přihlásit

Vichřice v Libereckém kraji poškodila asi 150.000 kubíků dřeva (ČTK)

Nedělní vichřice Herwart podle odhadu lesníků poškodila v Libereckém kraji kolem 150.000 metrů krychlových dřeva. To představuje asi 30 procent roční těžby v kraji. ČTK to sdělila mluvčí kraje Markéta Žitná. "Polomy budou zpracovávány až do června příštího roku," uvedla.

Nejvíce polomů mají v kraji Lesy ČR. "Bude to do 60.000 kubíků dřeva," řekl dnes ČTK krajský ředitel státní firmy Ludvík Řičář. Nejvíce poškozené jsou státní lesy v pohraniční části Liberecka, od Frýdlantu směrem na Višňovou a Černousy. Hodně polomů mají Lesy ČR i na Jablonecku. "Je to rozptýlené po celém okrese, dohromady asi 20.000 kubíků," dodal Řičář.

Lesnici i kraj nabádají, aby lidé při vstupu do lesů byli hodně opatrní. V porostech je mnoho nahnutých či nalomených stromů. Nebezpečí pádů stromů stoupá s dalším následným větrem nebo sněžením, spadnout však mohou i za příznivých podmínek. "Vzhledem ke značnému plošnému rozsahu a relativně nízké koncentraci polomů neuvažujeme o zavedení plošného zákazu vstupu do lesů. Případný zákaz by byl vyhlášen lokálně, na nejpostiženějších místech," uvedl radní Libereckého kraje pro životního prostředí, zemědělství a venkov Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Semily takto například vydaly zákaz vstupu na Riegrovu stezku, která se vine údolím Jizery ze Semil do Podspálova. "Na vícero místech tam jsou popadané stromy i větve," uvedla starostka Semil Lena Mlejnková (Starostové). Nařízení platí do 2. února příštího roku, starostka ale věří, že vlastník pozemků provede nápravu dříve. Zákaz vstupu platí také v Doksech na Českolipsku, konkrétně pro Masarykovy sady a lesní lokalitu mezi nádražím, hlavní pláží a Dokeskou zátokou u Máchova jezera. Vstup do lesů nedoporučuje ani Frýdlant na Liberecku, Rychnov u Jablonce nad Nisou či Lomnice nad Popelkou na Semilsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC