Přihlásit

Vichřice napáchala v lese milionové škody (Písecký deník)

Vichřice, která se prohnala Českem poslední říjnový víkend, nevynechala ani písecké lesy. Napáchala tady nemalé škody sahající do milionů. „Zatím to jsou odhady. Jedná se o osm až deset tisíc kubíků poničených stromů, což je asi čtvrtina ročního objemu těžby," zmínil jednatel Lesů města Písku Václav Zámečník.

Nápravy škod budou obnášet dva až tři měsíce práce. Zpracované dřevo Lesy města Písku prodají, nicméně nebude mít takovou hodnotu, jako kdyby se těžilo úmyslně. „Dřevo je poškozené. Spoustu stromů jsme například museli rozřezat na malé kousky, abychom zprůjezdnili cesty," vysvětlil Václav Zámečník.

Zpracování dřeva komplikuje i fakt, že se nejedná o stromy na jednom místě jako při plánované těžbě, ale o jednotlivé stromy či skupinky.

Podobný rozsah jako říjnová vichřice měl orkán Kyrill. Tehdy byly škody také zhruba deset tisíc kubíků. Další podobný případ se podle Václava Zámečníka stal v roce 2013, kdy přišla letní bouřka. „Tehdy jsme přišli asi o dvanáct tisíc kubíků převážně listnáčů," připomněl jednatel Lesů města Písku Václav Zámečník. Pro lesy je to další rána po tom, co se už dva roky potýkají s kůrovcovou kalamitou. „Je to nemilé, ale zvládneme to," dodal Václav Zámečník.
Lesy města Písku hospodaří na celkových 6500 hektarech

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál
MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není zakázana

MZe: Kalamitní dříví musí z lesa do konce března, úmyslná těžba není…

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství vydalo 7. 11. 2017 nařízení (opatření obecné povahy), podle kterého musí vlastníci lesů odstranit do konce března 2018 dřevo napadené kůrovcem nebo poničené...

Čti dál
Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Vichřice Herwart v ČR pravděpodobně poškodila téměř 3 miliony kubíků dříví

Lesnictví

Podle odhadů, které se v průběhu týdne stále zpřesňují bude s velkou pravděpodobností v České republice poškozeno téměř 3 miliony kubíků dříví. Odhad vychází z...

Čti dál
První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné povahy

První odhady po vichřici: 2 mil. kubíků. MZe čeká s opatřením obecné…

Lesnictví

Vichřice, která se prohnala Českou republikou 29. října poničila podle prvních odhadů až dva miliony kubíků dříví. Větrná kalamita bude mít vliv i na konečnou...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 88%

Vítr: 22.53 km/h

  • 19 Lis 2017 4°C 1°C
  • 20 Lis 2017 4°C 1°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC