Přihlásit

Vichr v kraji skolil 280 tisíc kubíků dřeva (Právo)

Název: Vichr v kraji skolil 280 tisíc kubíků dřeva
Zdroj: Právo
Datum: 31.01.2007
Autor: Vladislav Prouza, Barbora Silná
Rubrika: Liberecký kraj

Na území Krkonošského národního parku jde o nejhorší kalamitu za poslední čtyři desetiletí

Vichřice a orkán, který postihl Liberecký kraj před dvěma týdny, skolily podle dosavadních výsledků sčítání 280 tisíc kubíků dřeva, což je více než polovina roční plánované těžby. Právu to sdělil náměstek libereckého hejtmana pro zemědělství, venkov a životní prostředí Radim Zika (ODS).
 Ten si v pondělí odpoledne škody v lesích prohlédl spolu se senátorem za Liberecko a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS). "Z hlediska lokalizace patří k nejpoškozenějším oblastem Semilsko a Českolipsko a dále část libereckého okresu na západ od Ještědu," uvedl Zika, který si prohlédl oblast Horní Sedla u Hrádku nad Nisou, jež patří mezi nejpostiženější na Liberecku.

Největší škody hlásí Lesy ČR

Největší škody napáchal orkán na porostech Lesů České republiky (LČR), kde padlo asi 140 tisíc kubíků dřeva. Dalších padesát tisíc kubíků popadaného dřeva hlásí Vojenské lesy v Mimoni. V celém Krkonošském národním parku (KRNAP) vichr skácel na 70 tisíc kubíků dřeva. Zbývajících šedesát tisíc kubíků dřeva padlo v soukromých lesích a porostech.
 Bilance škod podle ředitele Správy KRNAP Jiřího Nováka může v konečném součtu dosáhnout plánu celoroční těžby v oblasti národního parku, čítajícího 90 tisíc kubíků dřeva. Některé těžko přístupné oblasti, zapadané krátce po větrné smršti sněhem, ještě nemají lesáci zcela zmapované. "V srpnu 1996, kdy Krkonoše zasáhla vichřice, které padlo za oběť 132 tisíc kubíků dřeva, byly prvotní odhady škod daleko nižší," doplnil Jan Hřebačka ze Správy KRNAP.
 Krkonoše stihla jedna z nejničivějších větrných kalamit 4. listopadu 1966, kdy padlo 400 tisíc kubíků dřeva. "Další ničivou smršť z 9. července 1996 jsme likvidovali půldruhého roku. Letošní kalamitu chceme zlikvidoval ještě letos. Rychlá likvidace polomů představuje jedinou skutečnou zbraň proti hrozící invazi kůrovce, pro něhož jsou polámané stromy na rozdíl od zdravých jedinců snadnou kořistí," upřesnil Hřebačka. "Za prioritní pokládáme zprůchodnění hlavních tras, přičemž mnohdy využíváme nákladnou těžkou techniku. Největší práce nás čeká, až opadne sníh," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Odhad nákladů na zpracování kalamity a obnovu poškozených lesů je více než 33 miliónů korun. V dalších letech je však třeba počítat s částkou okolo 16 miliónů korun ročně na postupnou rekonstrukci lesních porostů.

Loni lesy ničil sníh

Letošní kalamita je pro porosty v Libereckém kraji katastrofální, protože je druhou v krátké době. Loni v zimě těžký sníh a vítr poničily také nemalou část porostů a navíc letošní kalamita zasáhla starší porosty.
"Z ekonomického hlediska tu při likvidaci kalamity hrají negativní roli zvýšené náklady na zpracování kalamity v důsledku roztroušení hmoty a pak ztráta ceny dřeva z důvodu mechanického poškození. V praxi to znamená, že těžaři budou mít větší náklady na zpracování dřeva, za něž dostanou méně zaplaceno," podotkl náměstek Zika.
 Vzhledem k tomu, že do pondělí platí v kraji stav nouze, musí se snažit lesníci spolu s dělníky odklidit co nejvíce dřeva a hlavně sjednat firmy a soukromníky, kteří zajistí zpracování a odklizení polomů. Dřevo ale musí být co nejdříve zpracováno, aby se technologicky neznehodnotilo a aby se předešlo šíření kůrovce.
 "Když si to člověk prohlédne na vlastní oči, do důsledku pochopí, co je to za katastrofu. Já pevně věřím, že vyhlášení stavu nouze pomůže tuto kalamitu zlikvidovat daleko rychleji. Na jednu stranu jsem moc rád, že tento stav nouze byl vyhlášen i v Libereckém kraji, na druhou stranu ať se lyžaři nebojí. Upravené běžecké tratě a sjezdovky byly od polomů očištěny přednostně a jsou nyní bezpečné," vzkázal předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Foto popis: Náměstek hejtmana Radim Zika (vlevo) spolu s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou si prohlédli následky větrné kalamity.
Foto Autor - Foto LK

Regionální mutace| Právo - Liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a M. Třeštík

Lesnické práci popřáli: P. Zahradník, P. Češka, PEFC ČR, J. Pohan a…

Lesnictví

Video uvnitř článku! Podívejte se, co kolegyně a kolegové lesníci popřáli ve třetím ze série videopřání Lesnické práci, která letos slaví jubilejní 100. vydání!

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Chladné počasí loni pomohlo ALSOL snížit objem kůrovcových těžeb

Lesnictví

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) loni díky chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně...

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Trubači Markazíni popřáli k výročí Lesnické práce

Lesnictví

Video uvnitř článku! Ke 100. výročí časopisu Lesnická práce ve druhém ze série videí tentokrát svou zdravicí přispěli trubači Markazíni, kteří všem pro radost a zamyšlení nad...

Veletrhy SILVA REGINA, TECHAGRO a BIOMASA se přesouvají na rok 2022

Veletrhy SILVA REGINA, TECHAGRO a BIOMASA se přesouvají na rok 2022

Lesnictví

V důsledku nepříznivé epidemické situace a vládních opatření, která neumožňují realizaci plnohodnotného veletrhu, a přetrvávající nejistotě dalšího vývoje se vedení Veletrhů Brno a.s. dohodlo s...

Populární zprávy

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Státní podnik Lesy ČR zhodnotil situaci v lesích po letošní kůrovcové sezóně

Lesnictví

Zobrazeno:6052

Letová aktivita kůrovců skončila, kalamita ale pokračuje. Podle vyjádření Lesů ČR je zvládnutí kalamity pro podnik prioritou. Postupně se to daří na Moravě, situace se...

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Nepotřebujeme náhrady za škody zvěří, potřebujeme, aby nám kultury odrůstaly

Lesnictví

Zobrazeno:4348

V posledních několika letech se v důsledku kůrovcové kalamity lesníci potýkají s bezprecedentním nárůstem holin a klimatická změna s sebou nese nutnost přechodu k pestřejším...

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Podzimní Kůrovcová mapa byla aktualizována

Lesnictví

Zobrazeno:4210

Na základě rozdílové analýzy satelitních snímků bylo detekováno cca 8 100 ha těžeb převážně jehličnatých porostů v období od července 2020 do září 2020, dále...

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesy ČR z tendru 2021+ podepsaly všechny smlouvy, nejvíc má Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:3531

Aktualizováno Lesy ČR uzavřely podpisem posledních čtyř smluv miliardový lesnický tendr. Vítězem pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby