Přihlásit

Více než 2,5 milionu kubíků dřeva vytěženého kvůli kůrovci nemá kupce (seznamzpravy.cz)

Kůrovcová kalamita, s níž se Česko potýká, s sebou nese i komplikaci v podobě toho, kam s kalamitním dřívím. Státní podnik Lesy ČR se teď potýká s obrovským přebytkem dříví, jež muselo být kvůli hmyzímu škůdci vytěženo.

O řešení situace teď zemědělský resort jedná s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na stole je podle Milka i možnost, že by se ta nejpodřadnější část z vytěženého dříví štěpkovala a následně pálila v elektrárnách.
Jiří Milek a Marian Jurečka ke kůrovcové kalamitě:
Mokré skládky, které měly posloužit k uchování přebytečného materiálu, nelze použít kvůli extrémně suchému počasí posledních týdnů. Pravděpodobně totiž nebude dostatek vody na jejich skrápění.
Ministr v demisi Andrej Babiš (ANO) ze současné situace viní předchozí vládu. Bývalé vedení Ministerstva zemědělství podle Babiše zaspalo. Exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se proti tomu ohradil s tím, že pro řešení situace s kůrovcem udělal maximum, a že Babiš o dosazení chybějících lidí pouze mluví, a to už několik měsíců.
Premiér v demisi vidí problém i v tom, že státnímu podniku Lesy ČR údajně chybí 2000 pracovníků, kteří by stromy se škůdcem káceli. Jak ale ve zprávách Televize Seznam uvedl nově jmenovaný ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil, číslo, se kterým Babiš operuje, neplatí. Pracovníci podle něj chybí externím firmám, které si Lesy ČR najímají na všechny práce, jež jsou v lesích prováděny. Podnik samotný disponuje především technicko-hospodářskými pracovníky, tedy hajnými, revírníky atd., kteří odborně pečují o les.
Podle Pospíšila už podnik Lesy ČR své stavy v reakci na kůrovcovou kalamitu navýšil. Jaké další kroky udělal? A lze teď ještě zavést jakákoliv preventivní opatření? Podívejte se na odpovědi ředitele Lesů ČR.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje...

Čti dál
Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 55%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 28°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby