Přihlásit

Více než 2,5 milionu kubíků dřeva vytěženého kvůli kůrovci nemá kupce (seznamzpravy.cz)

Kůrovcová kalamita, s níž se Česko potýká, s sebou nese i komplikaci v podobě toho, kam s kalamitním dřívím. Státní podnik Lesy ČR se teď potýká s obrovským přebytkem dříví, jež muselo být kvůli hmyzímu škůdci vytěženo.

O řešení situace teď zemědělský resort jedná s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na stole je podle Milka i možnost, že by se ta nejpodřadnější část z vytěženého dříví štěpkovala a následně pálila v elektrárnách.
Jiří Milek a Marian Jurečka ke kůrovcové kalamitě:
Mokré skládky, které měly posloužit k uchování přebytečného materiálu, nelze použít kvůli extrémně suchému počasí posledních týdnů. Pravděpodobně totiž nebude dostatek vody na jejich skrápění.
Ministr v demisi Andrej Babiš (ANO) ze současné situace viní předchozí vládu. Bývalé vedení Ministerstva zemědělství podle Babiše zaspalo. Exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se proti tomu ohradil s tím, že pro řešení situace s kůrovcem udělal maximum, a že Babiš o dosazení chybějících lidí pouze mluví, a to už několik měsíců.
Premiér v demisi vidí problém i v tom, že státnímu podniku Lesy ČR údajně chybí 2000 pracovníků, kteří by stromy se škůdcem káceli. Jak ale ve zprávách Televize Seznam uvedl nově jmenovaný ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil, číslo, se kterým Babiš operuje, neplatí. Pracovníci podle něj chybí externím firmám, které si Lesy ČR najímají na všechny práce, jež jsou v lesích prováděny. Podnik samotný disponuje především technicko-hospodářskými pracovníky, tedy hajnými, revírníky atd., kteří odborně pečují o les.
Podle Pospíšila už podnik Lesy ČR své stavy v reakci na kůrovcovou kalamitu navýšil. Jaké další kroky udělal? A lze teď ještě zavést jakákoliv preventivní opatření? Podívejte se na odpovědi ředitele Lesů ČR.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 82%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Srp 2018 31°C 16°C
  • 20 Srp 2018 32°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby