Přihlásit

Ví ministr Brabec, proč Šumava vysychá? (Právo)

V minulém volebním období ministr Richard Brabec proti vůli Senátu i prezidenta protlačil Poslaneckou sněmovnou zákon o Šumavě (novela č. 114/92). Tato novela, která vyhověla požadavkům militantních ekologistických organizací, určuje nadpoloviční výměru národního parku do tzv. bezzásahovosti či divočiny.
Nejen plénum Senátu, ale i Svaz šumavských obcí a Jihočeský a Plzeňský kraj varovaly ministra, že další rozšiřování bezzásahových území povede k dalšímu vysychání Šumavy. Bohužel, ministr Brabec naše výhrady nevyslyšel a ve svých dogmatech setrvává.
V rozhovoru pro Právo 6. 2. ministr Richard Brabec říká: „Ještě na počátku minulého století byla například Šumava nasáklá vodou, taková velká houba, která vodu postupně uvolňovala do krajiny. Dnes slatě, kde byste ještě před deseti lety zapadl, přejdete v keckách. Rychlost vysušování naší země, nejen Šumavy je dramatická." Ministr má pravdu v tom, že Šumava byla jako houba celé minulé století. Bylo to výsledkem lesnického hospodaření, kde bylo 90 procent lesů vzrostlých, starobylých a neproředěných, a tedy s plnou retenční schopností. Takové lesy byly onou houbou.
Až se vznikem NP Šumava se stav postupně mění. Od roku 1998 narůstá podíl lesů, které mají sníženou vodohospodářskou funkci. Po roce 2007, pod tlakem nevládních ekologistických organizací a za rozhodování ministra Bursíka, těchto lesů výrazně přibývá až po dnešní stav, kdy je ve státních lesích NP Šumava 54 procent lesů suchých, vykácených v důsledku kůrovcových kalamit a lesů proředěných – to je lesů zcela nebo částečně neplnících vodohospodářskou a klimatickou funkci.
Od roku 2014 jsou prováděny úmyslné těžby, tzv. probírky s variabilní intenzitou. Tím se úmyslně proředily stovky hektarů lesů pod zákonnou mez, tj.
snížením zakmenění (hustota porostů) pod sedm desetin plného zakmenění v porostech mladších 80 let.
Ministr Brabec také v kontextu způsobů, jak reagovat na sucho, říká: „Lesy čelí kalamitě, takže se musíme vrátit k listnáčům."
A jaká je skutečnost? V lesích pod správou ministerstva zemědělství návrat k listnáčům dávno probíhá a vlastníci jsou povinni dle lesního zákona od roku 1994 obnovovat lesy s podílem listnáčů 25 až 30 procent, v Lesích České republiky sázejí listnáče v podílu přes 40 procent. Ministr Brabec tedy vyzývá k něčemu, co dávno probíhá. Měl by se však polepšit v lesích, které spadají pod státní správu ministerstva životního prostředí, těch je pět procent rozlohy ČR.
Například Správa NP Šumava neplní ani výše uvedenou novelu zákona 114/92 v tom, že neusiluje o obnovu přirozených lesů tak, aby tam byl podíl buku, jedle a smrku podle stanovištních map přirozené skladby. Podle příkazu ředitele je zakázáno obnovovat lesy (tj. sázet a ochraňovat) k docílení určitého podílu dřevin na rozloze 23 411 ha (zdroj web NPŠ) z celé rozlohy 49 tisíc ha státních lesů. Na uvedené ploše pak vznikají stejnověké smrkové monokultury bez jedle a listnáčů.
„Na Šumavě v národním parku jsou bezzásahové zóny a je tu vidět, že si zde příroda vede skvěle. Dřevo se odkorní, nechá se tam, zetlí, a to je ideální prostředí pro semenáčky," chválí si ministr jím prosazenou bezzásahovost. Pan ministr by měl doplnit, kdy a kde je v bezzásahových zónách povoleno kácet a odkorňovat, protože to je samozřejmě protimluv. V bezzásahových zónách se proti kůrovci prostě nezasahuje!
Ponechávat pokácené dřevo k zetlení je ostatně dogma, kterého se ministerstvo i správa parku zcela křečovitě drží. Argumentují fotkami se semenáčky v řádku a říkají, jak si to příroda zařídí. Stává se to však zcela výjimečně, a to na dřevě v hustém lese, kde je vlhkost. Kde leží dřevo na slunci, tam je vhodné leda k opalování turistů, což všichni návštěvníci Šumavy vidí.
Ministr by si měl přiznat, že Šumava vysychá, protože ztratila tisíce hektarů vzrostlého lesa, který zadržel dešťovou vodu v jehlicích a kořenech, vyčesával až stovky mm vody tzv. horizontálními srážkami za rok a hlavně, chladil hřebeny Šumavy.
Uschlé porosty a holiny se přehřívají a od nich se ohřívá vzduch, který odnáší vodní páru vysoko do atmosféry. Voda se nevrací zpět ve formě mlhy, drobných srážek a okolní krajina se vysušuje. Nízké porosty, které se v některých lokalitách obnovily, nemohou nahradit vysoký vzrostlý les. Přízemní porosty se přehřívají a ohřátý vzduch stoupá vzhůru a odnáší vodu i z širokého okolí.
Šumava opravdu až děsivě vysychá. Ale k této katastrofě ministr Brabec přispěl vrchovatým podílem.

O autorovi| Tomáš Jirsa (Autor je senátor ODS)

Komentáře   

+12 # hirschmann 2018-02-15 10:28
A proč vysychá pod vedením ekologů a byla zásobárnou vody pod "špatným" vedením "dřevožroutů"?? ??,vždyt i v zákoně se píše,že les má funkci vodohospodářsko u,půdoochrannou atd...ale není tam psáno,že je místem pro různé hokus pokusy "pomatených ekologů"Proč vznikla poušť?? Les svým výparem vlhkosti ochlazuje podnebí ve své oblasti a tím zde poutá srážkové mraky,zadržuje vodu.A ty obdivované semenáčky na mrtvém dřevě uhynou při prvním delším suchu..Ale to už "manegment NP" v čele s řádícím ekoředitelem už nevidí a nepřizná... :sad:
+10 # Hroch 2018-02-14 18:47
Ano.
Ale je mu to jedno, protože to je...zkrátka brabec...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more
Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more
LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

LDK kritizuje Hnutí Duha za vyzývání k protiprávnímu jednání

Lesnictví

Doplněno o reakci Hnutí Duha 9. 11. Lesnicko-dřevařská komora ČR (LDK) se v tiskové zprávě ze dne 8. 11. 2018 důrazně ohradila vůči iniciativě Hnutí Duha...

Read more
Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Nejvíce vítězných nabídek v tendru 2019+ podala Jihozápadní dřevařská

Lesnictví

Aktualizováno o přehled nabídek. Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023...

Read more

3°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 57%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Lis 2018 5°C -1°C
  • 18 Lis 2018 4°C -2°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby