Přihlásit

Velké kácení na Pálavě. Na desítkách míst likvidují náletové dřeviny (ČRo - Brno.cz)

Správa CHKO Pálava redukuje náletové dřeviny. Unikátně na čtyřiatřiceti lokalitách.

V lesích a na loukách na Pálavě bude v následujících pěti letech častěji rušit zvuk motorových pil. Díky evropským dotacím se mohla Správa chráněné krajinné oblasti pustit do komplexního kácení náletových dřevin. Celkem na více jak třiceti místech. Dělníci s pracemi začali v přírodní památce Na cvičišti u Mikulova. „Cílem je zbavit se hlavně šípku, hlohu trnky, některých dalších dřevin. Ale rozhodně tady nejde o nějakou úplnou likvidaci náletu nebo dřevin jako takových," popisuje vedoucí správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

Z bývalého vojenského cvičiště u Mikulova zmizí až 70 procent náletových dřevin. Zbavit se veškerého porostu ovšem podle Kmeta není žádoucí. Útočiště v nich totiž mají některé chráněné druhy živočichů, jako je třeba vzácný motýl bourovec trnkový.„Ponecháváme tady duby. V této lokalitě duby zimní. Toto je dub kolem dvanácti, patnácti let, tady je nějaký čtyř, pětiletý doubek. To jsou cílové dřeviny, které by na téhle lokalitě měly zůstat. Stejně tak tu zůstanou tyhle menší hlohy," ukazuje.

O likvidaci nežádoucích náletových dřevin se tady stará asi čtveřice mužů. Jedním z nich je i Jan Salajka, který obsluhuje stroj na skládání dřeva. „Je třeba vyklidit náletové rostliny, dát je na hromadu, aby se z toho mohla udělat biomasa, která půjde do elektrárny do Hodonína," popisuje. Kromě Pálavy budou dělníci pracovat taky v Národní přírodní rezervaci Větrníky na Vyškovsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC