logo Silvarium tisk
Autor: Petr Pokorný
Rubrika: Jižní Čechy


Jihočeští vědci hlásí nový úspěch v boji proti kůrovci. Jako první na světě letos aplikovali na Šumavě v místech ohrožených po rozsáhlých polomech kůrovcovou kalamitou speciální plošný postřik spórami houby Beauveria bassiana.

Tato houba je přirozeným nepřítelem zdejšího kůrovce.
První výsledky výzkumu ukázaly, že se houba šíří a napadá svého hostitele. Vědci využili existenci běžného nepřítele šumavského kůrovce, v laboratorních podmínkách spóry rozmnožili a pak je ve spolupráci se správou parku rozšířili do ohrožených lesů.
Autorem projektu je tým Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vedený doc. Zdeňkem Landou. "Cílem experimentu bylo zjistit, zda je možné vyvolat záměrně infekci kůrovce, která by se rozšířila dál. Ačkoli jsme první výsledky očekávali až na jaře příštího roku, je už nyní jisté, že v lokalitách, kde jsme houbu aplikovali, se našla infikovaná letošní populace brouků a larev, přičemž houba se šíří dál," řekl v pondělí Právu Landa.

Od rozptýlení suspenze houby si Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava slibuje, že stav kůrovce zůstane pod kontrolou v citlivé příhraniční oblasti, kde je po orkánu Kyrill nakupeno polomové dřevo a na druhé straně hranice jsou hospodářské lesy. Houba je parazitem kůrovce a vyvolává u něho smrtelné onemocnění. Jedinci, kteří přišli do styku s houbou, parazity dále rozšiřují.
Aplikace postřikem proběhla v srpnu letecky v místech, kam nemohla vjet běžná mechanizace, další lokality byly ošetřeny pozemní technikou v průběhu září. Celkem bylo na Šumavě rozptýleno několik tisíc litrů houbové suspenze. Jeden mililitr naředěného roztoku obsahoval asi milión houbových spór.

Podle náměstka ředitele správy šumavského národního parku Libora Hoška je metoda jihočeských vědců obrovskou nadějí v boji proti kůrovci nejen pro Šumavu, ale i další lesy v České republice i mimo ni. "První výsledky jsou velmi nadějné. Faktické výsledky této nové metody budeme ale znát v průběhu jednoho až dvou let," poznamenal Hošek. On i Landa se shodli v tom, že pokud se účinnost tohoto druhu jinak zcela neškodné biologické ochrany lesa prokáže, bude možné ji použít kdekoli.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě