logo Silvarium tisk
Názory a argumenty 18:10
30.6.2008


Petr Hartman, moderátor

Petr Holub se tentokrát vydal do lesa. Samozřejmě obrazně a nevšímá si krás přírody, ale problémů, které ohrožují lesní hospodářství.

Petr Holub, redaktor

Věčně zpívají lesy, tak zní název slavné ságy o drsném životě norských horalů, jak ji napsal Trygve Gulbranssen. Tak nějak podobně by se mohla jmenovat sága ze života českých dřevařů. Nutno dodat, že ministrům zemědělství tuhne krev v žilách, když tento zpěv zaslechnou. Naposledy výhružný zpěv uslyšel ministr Petr Gandalovič, kterého obvinila Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství, že přihlíží a tím vlastně kryje tunelování státního podniku Lesy ČR. Rozdělování zakázek na těžbu ve státních lesích je opravdu věčný problém. Ať manažeři Lesů ČR rozdělí zakázky jakýmkoli způsobem, vždy se cítí někdo poškozen a záhy organizuje protesty, anebo přímo napadá ministra. Útoky na Gandaloviče tak zdánlivě nejsou nic nového pod sluncem. Pro ministra je nepříjemné pouze to, že dřevaři jsou opravdu silná lobby.

Ovšem tentokrát je situace výbušnější, než bylo dosud zvykem. O tom svědčí už sama tvrdost útoku lesnické asociace. Je přece nabíledni, že pokud dokáže své obvinění, křeslo ministra Gandaloviče tím bude otřeseno. A vzhledem k tomu, že se případ má řešit před soudem i na antimonopolním úřadě, dokazovat se bude. Není tedy vyloučeno, že při šikovném postupu mohou dřevaři ministra poškodit, ovšem zatím nic konkrétního v ruce nemají. Ať už se jim v budoucnu něco podaří, anebo nepodaří najít, z dosavadního průběhu lesnické pře je zřejmé, že jde o obecný problém, který se vyhrotil tím, že se nedaří příliš dlouho řešit. Upozornil na to jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který je sám lesník.

Několik posledních ministrů zemědělství se snaží poměry při těžbě dřeva ve státních lesích stabilizovat. Klid a jistotu by státním lesům nepochybně přineslo, kdyby dřevařské firmy dostaly dlouhodobé smlouvy, ty by se mohly za nějakou dobu vyhodnocovat a potom vypovídat, měnit, anebo prodlužovat. První pokus v tomto směru podnikl generální ředitel Lesů ČR František Koníček, kterého jmenoval ještě sociálnědemokratický ministr Jan Mládek. Po složitých jednáních proběhla koncem roku 2006 výběrová řízení, která přidělila firmám těžbu dřeva alespoň na nejbližší tři roky, tedy do konce roku 2009.
Ovšem loni v předjaří přišel orkán Kyrill, což dalo novému řediteli Jiřímu Holickému záminku, aby smlouvy zrušil a dohodl se s firmami pouze na tom, jak co nejrychleji vytěžit dřevo z kalamity způsobené vichřicí. Dodejme, že Holického jmenoval už Gandalovič. Holický pak loni na podzim vyhlásil nové výběrové řízení na tříleté smlouvy, martyrium jednání a soutěží ovšem dovedl do konce už jeho nástupce Jiří Novák. Začaly platit nové tříleté smlouvy, tentokrát do roku 2010. Ovšem letos v předjaří přišel nový orkán, tentokrát jménem Emma. A v této chvíli udělal management Lesů ČR nevysvětlitelnou chybu, protože se zachoval stejně jako po Kyrillovi. I když Emma byla o hodně slabší a těžební firmy mohly postupovat podle doložky o kalamitní těžbě, která je v platných smlouvách. Tím spíše, že o skutečnou kalamitu ani nešlo.
Podle různých odhadů se v poničených porostech muselo vytěžit půl až dva miliony kubíků dřeva, roční těžba ve státních lesích ovšem dosahuje osmi milionů kubíků. Nejvýš tedy šlo o práci na čtvrt roku. Manažeři státních lesů ovšem velmi pravděpodobně zveličili rozsah postižené plochy a těm firmám, které na nich těžily, změnili smlouvy za tím účelem, aby kalamitu rychle zlikvidovaly. Tento postup měl jeden háček. Nešlo tolik ani o to, že se soutěž o nové smlouvy vyhlašovala neveřejně, v každé ze sedmdesáti oblastí šlo o tři firmy včetně té, která tam dosud těžila. Odpovídá to zákonu a zatím není důkaz, že soutěže nebyly korektní. Problém byl v tom, že počátkem roku klesly ceny dřeva vinou americké hypotéční krize. V tříletých smlouvách uzavíraných koncem minulého roku se dřevařské firmy zavazovaly odebírat část vytěženého dříví za tehdejší vysoké ceny. A v upravených smlouvách po vichřici se zavazovaly vykupovat dříví za ceny, které mezi tím klesly o třicet procent. Logicky se rozzlobili dřevaři, kterým se smlouvy neměnily. Křehká rovnováha, která nastala po rozdělení tříletých zakázek, se tím rozbila.

Někteří dřevaři ministra hájí, druzí ho kritizují. Jejich útoky či obrana mají jeden racionální smysl. Není možné nechat řešení současných lesnických sporů pouze na manažerech Lesů ČR, kteří konflikt sami způsobili. Najít řešení by měl sám ministr. Samozřejmě nesmí zasahovat do smluvních vztahů, na což ostatně sám upozorňuje. Ale může domluvit kompromisní řešení současné krize, které by, pokud možno, připustila většina dřevařských podnikatelů. Provést domluvené pak už mohou manažeři.

Petr Hartman, moderátor

U mikrofonu Českého rozhlasu 6 byl Petr Holub.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě