logo Silvarium tisk
Autor: (ČTK, zr)
Rubrika: Jižní Čechy

ZÁHVOZDÍ - V lesích ve vojenském újezdu Boletice zbývá vytěžit zhruba pět procent polomu po orkánu Kyrill. Vichřice pokácela v prostoru na 600 000 metrů krychlových dřeva, těžaři zatím zpracovali 570 000 kubíků. Zbytek kalamity se vytěží do konce měsíce, oznámili včera zástupci Vojenských lesů a statků ČR. 

"Kalamita je nejhorší za posledních 140 let. V roce 1868 byl objem polomové a kůrovcové hmoty 677 000 metrů dřeva," řekl Josef Topka z divize Horní Planá. Lesníci kvůli sněhu mohli polom, který způsobil orkán 18. ledna, začít zpracovávat až v březnu. Každý měsíc vytěžily firmy průměrně 55 000 kubíků dřeva, nejvíce zpracovaly v srpnu - 75 000 m3. V divizi Horní Planá zbylo po orkánu 550 hektarů holin. Lesníci je zalesní třemi milióny sazenic, přičemž téměř polovinu budou tvořit listnaté stromy. Nyní dřevozpracující firmy provádějí zejména úpravy terénu. Další stromy ale kvůli narušenému terénu stále padají a polomy očekávají lesníci i další tři roky.

Kalamita ceny dřeva výrazněji neovlivnila
Podle Topky kalamita ceny dřeva výrazněji neovlivnila. "Do pololetí byla hodnota stejná, další dva měsíce pak byla cena o třetinu nižší. Nyní opět stoupá, protože obchodníci cítí, že bude dřeva nedostatek," uvedl. Dodal, že ceny za kulatinu se u smrku v současné době pohybují mezi 900 a 1900 korunami za metr krychlový.

Lednový orkán napáchal v jihočeských lesích, které jsou nejpostiženější v Česku, škodu za zhruba 4,1 miliardy korun. Z toho Lesy ČR spočítaly škodu na popadaných a vyvrácených stromech na asi 3,5 miliardy korun. Vichřice podle odhadů pokácela 4,15 miliónu metrů krychlových dřeva. Ve státních lesích padly dva milióny metrů krychlových, těžaři zatím zpracovali 75 procent polomu. Majitelé soukromých lesů napočítali další milión kubíků dřeva.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě