Přihlásit

Vavrouškovu cenu letos získali ekolog Bláha a podnikatel Musil (ČTK)

Praha 8. června (ČTK) - Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí letos získal Jaromír Bláha, dlouholetý člen Hnutí Duha, který se významně podílí na ochraně šumavské divočiny. Za významný ekologický počin byl oceněn jihomoravský podnikatel a vizionář Libor Musil, jehož slavkovská firma LIKO-S vyvíjí zelené fasády pro výrobní haly a další budovy. Oba laureáti dnes ocenění udělované Nadací Partnerství převzali v Praze.

"Cenu nevnímám jako metál, který se obvykle dostává v cílové pásce, ale jako drobnou finanční a obrovskou morální podporu do dalších let," řekl ČTK Bláha. V ochraně lesa vidí řadu záležitostí, které je ještě potřeba řešit. Ocenění patří podle něj celému Hnutí Duha i dobrovolníkům, kteří pro ekologickou organizaci pracují. "Všechno, co jsem udělal, tak dělal tým lidí," podotkl.

Bláha se v minulosti angažoval proti výstavbě gigantického rekreačního střediska Rajchéřov v krajině České Kanady, inicioval zavedení certifikace zdravého lesního hospodaření, je spoluzakladatelem projektu vlčích a rysích hlídek. Založil projekt Týdny pro les, který zapojuje veřejnost do sázení stromků, do jejich ochrany před zvěří a do revitalizace rašelinišť.

"Známý je především díky dlouhodobé práci v ochraně vzácných horských ekosystémů v Národním parku Šumava," uvedla Nadace Partnerství. Bláha už dřív převzal další ocenění. V roce 2000 to byla Haas-Lechnerova cena v Německu, kterou dostal jako jediný cizinec, a před třemi roky obdržel spolu s kolegy z Hnutí Duha cenu nadace EuroNatur za budování zelených a mírových mostů v Evropě, k jejímž nositelům patří i princ Charles, Nelson Mandela či Michail Gorbačov.

Musila přivedla k vývoji ekologicky šetrných hal a administrativních budov náhoda, řekl ČTK. Na úpravách svého rodinného domu zjistil, že pokud člověk zasáhne do přírody citlivě, může stavba prostředí ve svém okolí zlepšit, což běžně se stavebnictvím ruku v ruce nejde. Ve své firmě vyzkoušel budovu vývojového centra, která pracuje hlavně s energiemi z přírodních zdrojů, maximálně využívá dešťovou i odpadní vodu a nemá nepříznivý vliv na mikroklima ve svém okolí. Podobně má fungovat nová výrobní hala firmy, která bude první svého druhu ve střední Evropě.

"Důležité je, že to inspiruje lidi," řekl Musil. Na stejném principu, jaký má vývojové centrum jeho firmy, je podle něj rozpracovaná desítka dalších projektů. Nebude to masová věc, je to drahé, doplnil.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje. V roce 1995 tragicky zahynul se svou dcerou při zimním přechodu Vysokých Tater. Loni cenu, která se uděluje od roku 1996, získal za celoživotní přínos ekolog, publicista a někdejší ministr životního prostředí Bedřich Moldan a za významný ekologický počin ji dostal severočeský podnikatel Daniel Pitek.

Komentáře   

+28 # duha 2017-06-12 10:14
Tak to je urážka všech opravdových ekologů. Bláha není v žádném případě ekolog, ale ekologista, který si za státní peníze, které veškeré pofidérní "neziskovky" získávají, žije jako pán velkomožný. Hnus co se v této zemi děje. Každý nýmand je oceněn za tzv. ochranu přírody. Zrovna Bláha a hnití DUHA je krásnou ukázkou jak vytřískat peníze ze státního rozpočtu a škodit a škodit. Vzít je fořtovskou sukovicí a hnát z lesa ven.
+30 # Hroch 2017-06-11 22:37
Lhaní je v této zemi vysoce ceněno...
-7 # lesmistr 2017-06-13 13:36
Hrochu, máte pravdu. Když on ti darebáci lžou na všech úrovních. Počínaje Hradem, tam je to denní jev
( taky včetně ocenění nebo medailí) a konče drobnými parazity na úrovní obcí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál
Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Lesnictví

V aktuální fotoreportáži přináší redakce Silvaria fotografie z rekognoskačního letu nad lesními porosty vybraných krajů. Trasa letu z velké části kopírovala oblasti šíření kůrovcové kalamity...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Jasno

Vlhkost: 80%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Zář 2018 27°C 13°C
  • 21 Zář 2018 29°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby