logo Silvarium tisk
Název: V˙šumavském NP se bude bojovat s˙kůrovcem i chemickými postřiky
Zdroj: ČT 1
Datum: 03.05.2007
Autor: Petr Šuleř
Moderátor: Eva Souhradová
Relace: Večerník

Moderátor
V˙šumavském národním parku se možná bude bojovat s˙kůrovcem i chemickými postřiky. Správci pro letošní rok požádali mimořádnou výjimku, aby mohli chemikálie použít. Kvůli lednovým polomům a teplé zimě totiž očekávají rozsáhlou kůrovcovou kalamitu.

Autor
Buď odvézt a zpracovat, nebo alespoň odstranit kůru ze stromů. V parku je to jeden z nejvíce používaných způsobů, jak zabránit šíření kůrovce. Těžaři už zlikvidovali téměř polovinu všech polomů. Jenže popadaných kmenů je stále příliš mnoho. Správci odhadují, že jich zbývá ještě přes 200 tisíc. K 400 lidem, kteří likvidují kalamitu na území parku, pravděpodobně přibudou další 200, jenže kůrovec se už začal objevovat. Správci proto požádali o mimořádnou výjimku pro použití chemických postřiků.

Libor Hošek, Správa Národního parku Šumava:
Situace je naprosto mimořádná vzhledem k množství. Z toho důvodu jsme se rozhodli požádat ministerstvo, potažmo vládu o výjimku ze zákona 114 o ochraně přírody.

Jana Hrazánková /nez./, starostka Borových Lad:
Zaplať Pánbůh, vítám to.

Autor
Postřiky chtějí správci aplikovat jen na jednotlivé napadené stromy. Ekologičtí aktivisté jsou přesto ostře proti.

Jaromír Blaha, hnutí Duha:
Chemie a jedy do lesa nepatří a do národního parku už vůbec ne.

Autor
Chemie se v českých národních parcích využívá jen výjimečně. Na Šumavě ale v lednu spadl osminásobek běžné roční těžby dřeva. Pokud ministerstvo ŽP výjimku vydá, chtějí správci NP použít speciální chemický postřik na vybraných místech 2. zón pravděpodobně na přelomu května a června.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě