Přihlásit

V Satalicích je nový les Arborka (TV Praha)

Natálie FORSTEROVÁ, moderátorka 
V Satalicích byla dokončena výsadba lesa, který získal jméno Arborka. Jeho plocha, která se rozkládá na 18 hektarech, slouží nyní lidem nejen k odpočinku, ale také k cyklistice či in-line bruslení. Projekt je součástí strategie hlavního města Prahy, jehož cílem je čelit klimatickým změnám. 

David WILCZEK, redaktor 
Vedení pražského magistrátu se snaží bojovat proti dlouhodobému suchu a klimatickým změnám výsadbou stromů a zeleně. Jedním z takových projektů je nově vysazený les v Satalicích. Investice vyšla hlavní město na 11 000 000 Kč. 

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy 
V letošním roce již jsme na jaře vysázeli přibližně 160 000 takovýchto stromků. Vidíte, že ty stromky jsou poměrně malé právě proto, aby se nám a ujaly. Není to žádná monokultura, jsou to právě různé typy stromů, převážně tady vidíme dub, ale jsou tam modřínyhabrylípy a tak dále. 

David WILCZEK, redaktor 
Tento les se rozprostírá na ploše 18 ha, což je zhruba 25 fotbalových hřišť, je propojen mlatovými i asfaltovými cestami. Díky tomu nabízí dvou a půl kilometrovou trasu, kterou mohou využít jak cyklisté, tak i in-line bruslaři. 

Milada VOBORSKÁ, starostka MČ Satalice 
Místo je vlastně na hranici městských částí Praha 14 a Praha - Satalice a vede tady významná cyklotrasa směrem na Kbely, Letňany do Čakovic a dále, takže tady ten prostor je vlastně přístupný všem, kdo projíždí nebo prochází, konkrétně i pro malé děti s rodiči, protože je tu bezpečí, nemusíte nikam přejíždět přes velké silnice. 

David WILCZEK, redaktor 
Zatím tato plocha jako les nevypadá. Vzhledem k dobré kvalitě půdy by tu ale měly stromyvyrůst do výšky pěti metrů už za 10 let. 

Dan FRANTÍK, vedoucí Oddělení péče o zeleň, MHMP 
Vzhledem k tomu, že tady jsou skutečně jako hodně bohaté půdy, takže tady počítáme, že ty stromy porostou extrémně jakoby rychle. Tak si myslím, že už po 10 letech budou jako sítě, to znamená, že ten strom ve čtyřech - pěti metrech už ten stín dává. 

David WILCZEK, redaktor 
V nejbližších týdnech bude tento les vybaven i nezbytným mobiliářem, jako jsou lavičky a odpadkové koše.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby