Přihlásit

V přístavech v Budějovicích a Hluboké připomínají výrobu dřevařských vorů (ČRo - cb.cz)

Přístaviště v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou se rozšíří o výseče dřevařských vorů. Stavěli je o víkendu členové spolku Vltavan v Purkarci společně s dětmi.

Lesníci přivezli z Píseckých hor k vorařskému muzeu v Purkarci osm odkorněných smrkových klád. „Té kulatině se říká vořina. Klády jsou pevně do sebe zaklíněné v otvoru, kterému se říká žabka. Je to taková speciální technika pro spojování jednotlivých klád ve vorové tabuli," popsal člen vorařského spolku Vltavan Michal Bárta.
O víkendu měl při výrobě části vorové tabule spoustu šikovných pomocníků. Děti mu pomáhaly řezat, zatloukat i vrtat.
Používaly přitom staré nástroje z vorařského muzea. „Máme dochované, co se kde v chalupách stihlo zachránit, například nebozez, ruční stroužky na odkornění, nástroje na opracování vesel, obloukovou pilu, staré tesařské sekyrky," vyjmenoval Michal Bárta.
Práce na voru komentoval další člen vorařského spolku Josef Nachlinger. Podle něj je udržování vorařské tradice velmi důležité. „Vorařství máme v Purkarci většinou v genech a jde nám o to, aby práce našich předků nezanikla s jejich úmrtím, aby i další generace věděly, jak se vor stavěl," řekl.
Po zhruba šedesáti letech padla poslední překážka pro plavbu na řece Vltavě. V sobotu se otevřela plavební komora na jezu ve Hněvkovicích.
Čerstvě vyrobené části voru budou stát v hlubockém a českobudějovickém přístavišti. Na břehu budou připomínat tradiční vorařské řemeslo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 78%

Vítr: 46.67 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby