Přihlásit

V přístavech v Budějovicích a Hluboké připomínají výrobu dřevařských vorů (ČRo - cb.cz)

Přístaviště v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou se rozšíří o výseče dřevařských vorů. Stavěli je o víkendu členové spolku Vltavan v Purkarci společně s dětmi.

Lesníci přivezli z Píseckých hor k vorařskému muzeu v Purkarci osm odkorněných smrkových klád. „Té kulatině se říká vořina. Klády jsou pevně do sebe zaklíněné v otvoru, kterému se říká žabka. Je to taková speciální technika pro spojování jednotlivých klád ve vorové tabuli," popsal člen vorařského spolku Vltavan Michal Bárta.
O víkendu měl při výrobě části vorové tabule spoustu šikovných pomocníků. Děti mu pomáhaly řezat, zatloukat i vrtat.
Používaly přitom staré nástroje z vorařského muzea. „Máme dochované, co se kde v chalupách stihlo zachránit, například nebozez, ruční stroužky na odkornění, nástroje na opracování vesel, obloukovou pilu, staré tesařské sekyrky," vyjmenoval Michal Bárta.
Práce na voru komentoval další člen vorařského spolku Josef Nachlinger. Podle něj je udržování vorařské tradice velmi důležité. „Vorařství máme v Purkarci většinou v genech a jde nám o to, aby práce našich předků nezanikla s jejich úmrtím, aby i další generace věděly, jak se vor stavěl," řekl.
Po zhruba šedesáti letech padla poslední překážka pro plavbu na řece Vltavě. V sobotu se otevřela plavební komora na jezu ve Hněvkovicích.
Čerstvě vyrobené části voru budou stát v hlubockém a českobudějovickém přístavišti. Na břehu budou připomínat tradiční vorařské řemeslo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 74%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 20°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby