Přihlásit

V přírodní rezervaci Zbytka prosvětlují ochranáři les pro život vzácného hnědáska osikového (ČRo - hradec.cz)

V přírodní rezervaci Zbytka nedaleko Českého Meziříčí začali ochranáři s čištěním lesa. Prořezávají zhruba dva hektary porostu. Cílem je les prosvětlit a připravit pro život vzácného motýla hnědáska osikového. Ten žije v Česku už jen na jediném místě, v Polabí nedaleko Kolína.

Za několik měsíců chtějí ochránci přírody přivézt několik stovek larev hnědáska osikového do přírodní rezervace Zbytka. Proto se teď v lese na okraji Českého Meziříčí sešla téměř dvacítka ochranářů. Mají s sebou sekery, pily i zahradnické nůžky.

Od Davida Čípa z Čekého svazu ochránců přírody dostávají pokyny, které stromy a keře je zapotřebí vykácet.„Většinou začínáme vykácením keřů bezu černého. To je dřevina, která je hodně běžná a současně plná dusíku. A potom se již postupuje strom od stromu a keř od keře. Například jasan a duby tady musíme nechat pro brouky. Také některé další dřeviny, jako jsou hlohy a trnky. Tedy, není to úplně jednoduché."

Hlavním cílem ochranářů je prosvětlit les a připravit ho na život jednoho ze vzácných druhů motýlů. Stromy a keře určené k pokácení se označují barevným sprejem.

Prořezávání lesa je konzultováno také s hajným Rudolfem Kuntou, který má třicetiletou praxi.„Snažím se jim poradit, jak by to mělo vypadat. Co a jak udělat, jaký zásah je zapotřebí, aby tady rostly cílové dřeviny, které tu chtějí ochranáři mít."

„Potřebujeme, aby stromy byly spíš nižší. Ideální jsou od 1,20 metru tak do 15 metrů výšky. S tím, že větve u vyšších stromů mohou být do dvou, maximálně čtyř metrů. To jsou ideální prostory, kam samičky hnědáska osikového umisťují snůšky," vysvětluje amatérský entomolog Miloš Andres.

Ochranáři budou zhruba dva hektary lesa čistit ještě několik týdnů. Stovky larev vzácného hnědáska osikového do rezervace Zbytka navezou v dubnu nebo květnu.

Milan Baják

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby