logo Silvarium tisk

Pardubice 21. listopadu (ČTK) - Z lesních plantáží začnou tento a příští týden pěstitelé v Pardubickém kraji těžit stromky na vánoční trh. Ceny dřevin zůstaly stejné jako loni. Stromky se postupně připravují do prodeje asi měsíc před Vánocemi, zjistila ČTK od pěstitelů.
Václav Faltus z Nekoře na Orlickoústecku pěstuje stromky na čtyřech hektarech. Pro zákazníky z regionu má připravenu tisícovku smrků pichlavých, jedlí a borovic. "Co si vypěstuji, sám si prodám koncovým zákazníkům. Postupně chci produkci zvyšovat, ale trvá to, než stromky dorostou," řekl Faltus.
Dřeviny, které zdobí o Vánocích domácnosti, rostou na plantážích šest až osm let. Pěstitelé je pravidelně tvarují, a když nejsou dost košaté a správně vzrostlé, nechají je podle Faltuse o rok o dva déle růst. "Je s tím dost práce. Sazenice roste zhruba čtyři roky do výšky 30 centimetrů, než se přesadí na plantáž," dodal pěstitel.
Zákazníci dávají přednost smrčkům, proto tvoří polovinu Faltusovy produkce. Smrk pichlavý stojí podle velikosti od 350 do 580 korun, za stříbrnou variantu si zákaznicí připlatí 50 korun. Ceny borovice začínají na 320 korunách a u jedlí na 450 korunách. "Pozoruji, že lidé jsou si ochotní připlatit a kupují si víc jedliček," dodal Faltus.
Lesní školky z Řečan nad Labem na Pardubicku letos dodají na trh zhruba 3000 stromů. Proti loňsku je jejich počet trojnásobný. Velkoobchodní ceny, na které si prodejci přidají svoji marži, se pohybují stejně jako loni od 200 do 300 korun.
"Teď se nám dostávají do prodeje stromy, které jsme zasadili před sedmi osmi lety, proto navyšujeme nabídku. Pozdní mrazy nepřišly, stromky nejsou poškozené, jsou pěkné. S těžbou začínáme příští týden," řekl vedoucí divize obalované sadby Vojtěch Němec.
Podle Faltuse hodně stromků, které si lidé kupují v obchodních řetězcích, pochází z Dánska. Dřeviny se tam pěstují na více než 24.000 hektarech.
Proti tomu české Sdružení pěstitelů vánočních stromků registruje podnikatele, kteří hospodaří zhruba na 600 hektarech. Z Pardubického kraje jsou dva, řekl Faltus.
Například Jiří Mrkvička z Dolního Bradla na Chrudimsku už před časem s pěstováním skončil. Pro svoji menší plantáž vybral špatný druhový poměr dřevin a obchod se mu nevyplácel, řekl. "Neměl jsem dobře nastavený systém, bylo to pro mě prodělečné. Dělali jsme to v malém," dodal Mrkvička.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě