Přihlásit

V Orlických horách jsou ohroženy kůrovcem tisíce hektarů lesa (ČTK)

Hradec Králové 29. května (ČTK) - Několik tisíc hektarů lesa ohrožuje kůrovcová kalamita v Orlických horách. Situaci, kterou někteří zdejší vlastníci lesů označili za vážnou, ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Vyplynulo to z vyjádření některých vlastníků lesů v regionu. Rozloha CHKO Orlické hory činí 204 kilometrů čtverečních, největšími vlastníky jsou Kolowratské lesy, lesy státního podniku Lesy ČR a porosty v majetku Kristiny Colloredo-Mansfeld. V Orlických horách tvoří smrčiny více než 80 procent lesních porostů.

"Orlické hory jsou v kalamitní zóně. Ohrožení lesa (kůrovcem) v Orlických horách je s ohledem na jeho strukturu a zastoupení dřevin vysoké," sdělil ČTK Martin Fojt ze Správy Kolowratských lesů, která hospodaří na téměř 5400 hektarech lesa. Téměř 90 procent této výměry leží na území CHKO Orlické hory.

Správa Kolowratských lesů odhaduje, že kalamita kůrovce přímo ohrožuje dvě třetiny výměry jí obhospodařovaných lesů. "Jedná se o zásobu smrkových porostů okolo 700.000 metrů krychlových, což odpovídá ohrožení 1,5 milionu stromů," řekl ČTK Fojt.

Správa lesů Kristiny Colloredo-Mansfeld v Opočně na Rychnovsku hospodaří v Orlických horách na rozloze 1988 hektarů a celá rozloha je na území CHKO. V navazující oblasti, v takzvaném předhoří, je to 2692 hektarů lesních porostů. Zatímco v Orlických horách může být podle správy ohroženo kůrovcem do pěti procent lesů, v předhoří až 20 procent.

Zástupci státního podniku Lesy ČR zatím situaci označují za stabilizovanou. Lesní správa Rychnov nad Kněžnou podniku Lesy ČR hospodaří na rozloze 10.500 hektarů státního lesa, z toho polovina spadá do CHKO.

Vlastníkům lesů v Orlických horách loni kvůli kůrovci dramaticky vzrostly těžby kůrovcového dřeva. Kvůli přesycenému trhu klesá prodejní cena, lesníci proto mají potíže s odbytem. "Nárůst za rok 2018 byl více než 4,5násobný proti roku 2017 a je srovnatelný s nárůstem kůrovcových těžeb sousedních lesních správ a majetků," uvedla pro ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Rychnovská správa Lesů ČR loni vytěžila 11,2 tisíce metrů krychlových kůrovcového dříví.

V Kolowratských lesích loni trojnásobně narostly nahodilé jehličnaté těžby oproti roku 2017. Soukromí lesníci se tak dostávají do ekonomických potíží. "Cena jehličnatého dříví neodpovídá jeho hodnotě a vlastníci lesů se ocitají v kritické finanční situaci. Některým již chybějí peníze na zadávání prací v lese a nejsou schopni finančně zajistit koloběh činností v lese," řekl ČTK Fojt. Podle něj vláda k problému v lesích dosud nepřistoupila odpovědně.

Nejcennější části CHKO Orlické hory jsou ve vrcholových partiích hor a tvoří je lesy s vysokým zastoupením listnáčů. Tam se významné škody neočekávají. "Mnohem více ohrožené jsou lesní hospodářské porosty s převahou smrku, tedy u nás hlavně takové, které byly vysázeny v 50. letech minulého století," řekl ČTK vedoucí CHKO Orlické hory David Rešl.

S kůrovcovou kalamitou se potýká téměř celé Česko. Situace je podle odborníků nejhorší v historii.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby