Přihlásit

V lesích uschly tisíce mladých sazenic (MF Dnes)

V lesích uschly tisíce mladých sazenic
Velké sucho dopadá na pražskou přírodu. V nově vysazených lesích zašlo 30 až 40 procent mladých stromků, jinde usychají vzrostlé borovice a více se daří i kůrovci v Kunratickém lese.

PRAHA Zatímco nově vysazené dřeviny v pražských parcích je během horkého léta možné zalévat častěji, devadesát tisíc sazenic, které tvoří budoucí les Arborka v Satalicích, je odkázaných pouze na počasí, říká nový ředitel příspěvkové organizace magistrátu Lesy hlavního města Prahy Ondřej Palička.

...

Říkáte, že mladé stromky v parcích musíte více zalévat, ale jak je to s celými novými lesy, které vysazujete na okrajích města?

U lesních výsadeb je situace ještě složitější, protože je zalévat nelze a jsou plně závislé na počasí, takže úhyn sazenic je potom větší.

Proč to není možné?

V parcích nebo u rybníků se sází v nižších počtech vzrostlejší stromy s kmínkem, o které pravidelně pečujeme třeba dalších pět let. Naopak výsadba lesů je v řádu desítek tisíc malých sazenic.

Dá se odhadnout, jaké letos budete mít ztráty v nově zasazených lesích?

Kolegové v současnosti hovoří o ztrátách 30 až 40 procent z desítek tisíc sazenic. Teď na podzim budeme muset odstranit uschlé stromky a zasadit nové.

Které mladé lesy jsou nyní počasím nejvíce ohroženy?

Letos na jaře jsme vysázeli téměř devadesát tisíc sazenic na dříve zemědělské půdě v Satalicích a vznikl tam les Arborka. V posledních letech jsme založili i nové lesy V Panenkách mezi Běchovicemi a Újezdem nad Lesy nebo Robotka u Dubče.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby