Přihlásit

V lesích uschly tisíce mladých sazenic (MF Dnes)

V lesích uschly tisíce mladých sazenic
Velké sucho dopadá na pražskou přírodu. V nově vysazených lesích zašlo 30 až 40 procent mladých stromků, jinde usychají vzrostlé borovice a více se daří i kůrovci v Kunratickém lese.

PRAHA Zatímco nově vysazené dřeviny v pražských parcích je během horkého léta možné zalévat častěji, devadesát tisíc sazenic, které tvoří budoucí les Arborka v Satalicích, je odkázaných pouze na počasí, říká nový ředitel příspěvkové organizace magistrátu Lesy hlavního města Prahy Ondřej Palička.

...

Říkáte, že mladé stromky v parcích musíte více zalévat, ale jak je to s celými novými lesy, které vysazujete na okrajích města?

U lesních výsadeb je situace ještě složitější, protože je zalévat nelze a jsou plně závislé na počasí, takže úhyn sazenic je potom větší.

Proč to není možné?

V parcích nebo u rybníků se sází v nižších počtech vzrostlejší stromy s kmínkem, o které pravidelně pečujeme třeba dalších pět let. Naopak výsadba lesů je v řádu desítek tisíc malých sazenic.

Dá se odhadnout, jaké letos budete mít ztráty v nově zasazených lesích?

Kolegové v současnosti hovoří o ztrátách 30 až 40 procent z desítek tisíc sazenic. Teď na podzim budeme muset odstranit uschlé stromky a zasadit nové.

Které mladé lesy jsou nyní počasím nejvíce ohroženy?

Letos na jaře jsme vysázeli téměř devadesát tisíc sazenic na dříve zemědělské půdě v Satalicích a vznikl tam les Arborka. V posledních letech jsme založili i nové lesy V Panenkách mezi Běchovicemi a Újezdem nad Lesy nebo Robotka u Dubče.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby