Přihlásit

V lesích dlouhodobě platíme za krizi morálky (Lidové noviny)

DISKUSE

O tom, že máme zanesené toky i stojaté vody nánosy rozličného složení i původu, nikdo nepochybuje. Jak k tomu dochází, je známo a netřeba se zde o tom rozepisovat. Jak je to velký problém, co tento problém způsobuje, jak se to projevuje na nedostatku vody a její kvalitě, jak správně systémově řešit současné problémy a jak se vyhnout populistickým slibům, plánům, a dokonce realizacím? K tomu se hodí znát, jak velké je nadměrné zanesení našich vod, jaký objem usazenin představuje ztrátu objemu vody.

Usazeniny k odtěžení

Pro názornost problému použijeme jen výsek z celkové rozlohy našich povrchových vod, a to plochy mimopstruhových revírů Moravského a Českého rybářského svazu, které mají v soupisu všech revírů uvedenu jejich rozlohu. Jaká je výše zanesení? Předpokládáme jen průměrnou mocnost zanesení pět centimetrů. Není to nic, co by nás mělo v tomto propočtu znepokojit. Realita je podstatně horší. Když tedy vynásobíme plochu uvedených revírů předpokládanou mocností zanesení, dostaneme objem usazenin 17,374 milionu m3. To ještě nemusí nic vypovídat, teprve s porovnáním celkového objemu vody z některé ze známých přehrad to už něco vypovídá.

Celkový objem vody přehrady Vrané nad Vltavou je 11,1 milionu m3, jde tedy o menší objem než spočtených 17,374 milionu m3. Přehrada Vrané nad Vltavou je známá, u hráze hloubka asi osm metrů, na konci vzdmutí 2,5 metru, vede kolem ní frekventovaná silnice, a je tak zřejmá její rozloha i objem. Představme si celý objem vody této přehrady zanesený nánosy. V bilanci vody nám tento objem chybí, chybí její vodohospodářský, klimatizační a rekreační vliv. Rybářům chybí revír o rozloze 130 hektarů.
Asi každého napadne, a musíme si připustit, že není jiné řešení, než tento objem odtěžit a někam odvézt, uložit. To vyvolá otázky, jak to odtěžit, jak a kam to odvézt, jak nás omezují související právní předpisy, vše může komplikovat toxicita usazenin, a nakonec jak a z čeho to financovat. Každý však musí připustit, že tyto usazeniny se odtěžit musí.

A teď další komplikace. Tyto usazeniny jsou uloženy v síti potoků, říček, řek a stojatých vod. Tato zanedbaná síť je chápána v současné praxi pouze jako prostředek co nejrychlejšího odvodu srážkových vod a vědomě se zanedbává, že je to bezplatná rozvodná síť srážkových i podzemních vod s jejich zdržením a akumulací. V systémovém řešení sucha se neobejdeme bez budování nových vodních kapacit. Efekt těchto děl však bude záležet na péči o stávající toky a vracení jejich koryt do přírodního stavu.

Stůl prostřený pro kůrovce

Stav lesů je dnes medializované téma. Opadané a uschlé jehličnany, listnaté stromy s napadenými listy, které předčasně opadávají. Důležitý je i nenápadný podzemní organismus, spleť kořínků, vláken mycelií, síť která se stará o přenos především vláhy a živin. Tato síť je zranitelná a je devastována řadou lidských činností. Fragmentace lesních porostů, budování nových komunikací, cyklostezek, přesun volnočasových aktivit a nejrůznějších závodů do lesů, buldozery na svažitých pozemcích s rozsáhlými a nezabezpečenými přesuny zeminy při budování lyžařských a jiných areálů.

Recirkulace živin, především rozklad organické hmoty, představuje důležitý podíl výživy a důležitý stavební prvek vegetace. Jenže nedostatek srážek a jejich nerovnoměrné rozložení v čase i prostoru značně omezují rozklad jehličí, listí a odumřelé vegetace vůbec. Důsledkem sucha, omezením transportu vody a živin a sociálně devastující činnosti v lesích je jejich oslabování. Potom nezbývá nic jiného než připustit, že kůrovec má prostřený stůl, koná svou geneticky zakódovanou povinnost – rozklad oslabených a odumírajících organismů.

V lesích a přírodě vůbec dlouhodobě platíme ze krizi morálky, odpovědnosti, vědění a neúcty k veřejným statkům. Nakonec nám nezbude nic jiného než lesům ponechat jejich původní přírodní funkci a „spokojit se", že jsou „pouhou" zásobárnou vody, producentem kyslíku, životním prostředím důležitých organismů, v rozumné míře nám poskytnou kvalitní dřevo a nelíčené potěšení ze sběru lesních plodů.

O autorovi| BOHUMIL NĚMEC

Autor je ekolog a ochranář

Komentáře   

+9 # Hroch 2018-10-11 19:50
Pan Němec má pravdu.
A právě proto, že jsou lesy oslabeny, se proti kůrovci zasahovat musí.

Co žvaní různí ,,zelení" pomatenci není vůbec podstatné.
0 # lesnar 2018-10-11 20:49
Pan Němec jakoby v posledním, dost neurčitém, odstavci inklinoval k něčemu úplně jinému. Ale Vy nám to určitě vysvětlíte. Těším se!
+6 # Hroch 2018-10-11 22:10
Já vim k čemu inklinoval.
Měli bychom rozumným hospodařením dospět k přírodě blízkému lesu, který nám poskytuje...a všechny ty radosti, které tam zmiňuje...
Ale na faktu, že je blbost nechat lesy ničit škůdci to nic nemění.
Co mám dál vysvětlovat?
Taky je tam důležitá zmínka o krizi, mj.i vědění a ta nastala kvůli lidem, kteří lžou a matou ostatní.
Ale na to jste se neptal.
Samo je to velké téma z noetiky...

Mně už se chce spát.

Dobrou noc!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby