logo Silvarium tisk

Létání nad Krkonošským národním parkem bude možné i po 1. červnu, kdy nabude účinnosti novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se přitom původně mylně domnívala, že od 1. června bude v Krkonoších platit absolutní zákaz motorového i bezmotorového létání. Konkrétní pravidla pro létání nad parkem teprve bude muset stanovit vydáním takzvaného opatření obecné povahy Úřad pro civilní letectví (ÚCL). ČTK to dnes řekl náměstek ředitele KRNAP Jakub Kašpar.

Do vydání opatření Úřadem civilního letectví budou podle Kašpara pro létání nad Krkonošemi platit běžná obecná pravidla pro létání v České republice. Podle Kašpara přitom nelze očekávat, že by ÚCL opatření vydal do 1. června. Zatím v Krkonoších podle dosud platného zákona o ochraně přírody a krajiny platí zákaz vyhlídkových letů. "Problémem ale je v tom, že zákon o civilním letectví pojem vyhlídkové lety vůbec nezná," řekl Kašpar.

Stanovisko KRNAP o zákazu létání vycházelo podle Kašpara ze znění zákona v době, kdy k problému nebyl vydán výklad ministerstva životního prostředí. "Výklad, který jsme dostali ve středu, potvrdil, že novela zákona po nabytí účinnosti po 1. červnu neznamená absolutní zákaz civilního létání nad územím národního parku do vydání opatření obecné povahy ÚCL," uvedl. Zástupci aeroklubů původní stanovisko KRNAP označovali za dezinformaci.

Vedení KRNAP o problému tento týden také jednalo s prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou a ředitelkou Letecké školy Vrchlabí Šárkou Jorovou. Podle ředitele správy KRNAP Jana Hřebačky KRNAP prezentoval představu, že v nižších partiích národního parku by se mělo létat v minimální letové hladině 300 metrů nad povrchem a zhruba od linie Harrachov - Špindlerův Mlýn - Pec pod Sněžkou směrem na sever by měla být letová hladina 1000 metrů. V nižších hladinám by mohla letadla rušit živočichy.

"Ukázalo se, že je to představa, kterou společně sdílíme," uvedl Hřebačka. To potvrdil i Machula. "Plánujeme vyvolání společného jednání s ministerstvem životního prostředí, národními parky a Úřadem pro civilní letectví s tím, že naše zájmy se shodují," uvedl Machula.

V bezmotorovém létání na kluzácích správci parku podle Kašpara praktický problém nevidí a necítí potřebu dodatečné regulace. "Provozování paraglidingu by mělo v Krkonoších probíhat beze změn, tedy na stejných lokalitách jako dosud," uvedl Kašpar. Zástupci letců podle něj slíbili, že budou letové hladiny 300 a 1000 metrů dodržovat již nyní.

Podle Karla Horáčka z Krkonošského aeroklubu ve Vrchlabí by případný zákaz létání znamenala konec aeroklubu. "Už nyní startujeme v ochranném pásmu národního parku, 90 procent všech letů směřuje na hory. Jsou tam nejlepší podmínky pro létání a také nejméně kvůli mezinárodním letům omezených prostorů," uvedl tento týden Horáček v regionální MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě