logo Silvarium tisk

Jince (Příbramsko) 26. srpna (ČTK) - V jižní části Brd se uhnízdil datlík tříprstý, který se vyskytuje vzácně především na Šumavě a v Beskydech. Středně velký šplhavý pták z čeledi datlovitých potřebuje k životu jehličnaté či smíšené lesy pralesovitého charakteru se starými stromy, zlomy a vývraty, kterých v české krajině mnoho nezbylo. Potvrzení jeho hnízdění v Brdech dokládá jedinečnost tohoto území i vhodný způsob hospodaření v lesích, kdy se ponechávají stromy různého stáří i druhů, uvedla dnes v tiskové zprávě Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy Bohumil Fišer připomněl, že první zprávy o výskytu datlíka tříprstého v Třemšínských Brdech jsou z let 1985 až 1989, kdy bylo jeho hnízdění předpokládáno poblíž obce Chynín. Další zpráva je z přelomu září a října 2015, kdy byl tento vzácný pták zahlédnut v lokalitě Marásek, také v jižní části Brd.

"Následovalo pozorování od Josefa Vrány v roce 2016 poblíž obce Chynín. Stále jsme ale neměli jasný důkaz, že u nás datlík skutečně hnízdí. Ten přišel až letos. Pan Přemysl Vacek nalezl hnízdní dutinu s mláďaty poblíž Marásku. Máme radost, že předchozí pozorování nebyla náhodná a že se datlík u nás zabydlel," dodal Fišer.

Datlík tříprstý měří 21 až 24 centimetrů a podobá se strakapoudu velkému, ale je bez červeného zabarvení. Na tvářích má široké černé pruhy, záda má bílá s jednotlivými černými skvrnami. Po stranách těla je silně příčně proužkován. Samec má citronově žluté temeno a samice šedé. Celý život tráví v jednom páru. Hnízdí jednou ročně v dubnu až květnu v dutině, kterou si sám tesá. Samice snáší tři až čtyři bílá vejce, na nichž sedí oba rodiče. Ti se také starají i o vylíhlá mláďata, která dospívají po dvou měsících. Potravou ptáků jsou různé druhy brouků, motýlů a mravenců.

CHKO Brdy vznikla v roce 2016 na území někdejšího vojenského újezdu. CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě