logo Silvarium tisk
Autor: Jindra Pašková
Rubrika: Západní Čechy

Pracovníci Správy CHKO Český les v Přimdě na Tachovsku se zaměřují na bolševník a další invazní rostliny cizího původu. Místa jejich výskytu zmapovali ve spolupráci se Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská. Projekt podpořil Národní program ČSOP - Ochrana biodiverzity.

Průzkum byl veden v severní části chráněné krajinné oblasti od Přimdy po Broumov. Zmapováno bylo více než 3000 ha plochy a zjištěno 38 lokalit bolševníku velkokvětého, šest lokalit netýkavky žláznaté, 10 s výskytem různých druhů rodu křídlatka a 12 lokalit vlčího bobu mnoholistého. Nejvíce je postižené Broumovsko s výskytem bolševníku.

Komplexní studie

"Uvedený průzkum je první komplexní studií rozšíření invazních druhů v Českém lese, jaká zde pro ochranu původní vegetace dosud nebyla provedena," informovala Milena Prokopová ze Správy CHKO Přimda.

Invazní rostliny jsou nepůvodní druhy, které se k nám dostaly nejčastěji jako okrasné - zahradní a parkové - z různých koutů světa. Plánovaná likvidace má ochránit původní přirozenou vegetaci, kterou tyto zpravidla velmi vitální druhy vytlačují. "Rychle zarůstají stanoviště a především svou objemností a výškou je zastíní a udusí," vysvětlila ochranářka.

Typickými ohnisky rozšíření bolševníku jsou v dané oblasti opuštěné vojenské objekty. "Například nejrozsáhlejší zasažená plocha se nachází v blízkosti roty pohraniční stráže na Brance," upřesnila Milena Prokopová. Další invazní druhy se vyskytují kolem vodních toků.

Likvidace je dlouholetou záležitostí. Spočívá v mechanickém vytrhávání rostlin, chemickém postřiku či kombinaci obou způsobů. Účinnost opatření, která šíření invazních rostlin omezují, vyžaduje spolupráci všech orgánů ochrany přírody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě