Přihlásit

V bývalém újezdu v Brdech začal znovu pyrotechnický průzkum (ČTK)

Příbram 13. listopadu (ČTK) - V bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, začal znovu pyrotechnický průzkum. Hlavní podnět k tomu daly Vojenské lesy a statky (VLS), které potřebují vyčistit místa, na nichž intenzivně hospodaří a kde je stále hodně munice. ČTK to dnes řekl mluvčí VLS Jan Sotona.

Tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku Zuzana Králová na webu army.cz uvedla, že VLS potřebují vyčistit asi 2400 hektarů lesa. Na rozdíl od předchozího povrchového čištění, které začalo v roce 2012 a trvalo pět let, se nyní dvě desítky pyrotechniků pustily do hloubkového průzkumu.

V prvním případě vojáci sbírají, co je viditelné na povrchu. Naproti tomu hloubkový průzkum se dělá pomocí detektoru kovu a zpravidla do hloubky 30, popřípadě 50 centimetrů. Neznámé předměty musí pyrotechnik opatrně vykopat a zjistit, o co se jedná, i kdyby to měl být jen hřebík. Proto práce postupují pomalu.

"Potřeba hloubkové očisty, vychází ze zjištění, která jsme získali od Armády ČR po provedení povrchové pyrotechnické očisty," uvedl Sotona. Podle něj se ukázalo, že v některých částech bývalého vojenského újezdu je stále vysoké nebezpečí nálezu munice.

Na postupu hloubkové očisty se VLS domlouvají s vojáky. "Upřednostňovány jsou pozemky, které dle zjištění armády vykazují vysoký výskyt munice a zároveň na nich státní podnik aktuálně intenzivně hospodaří. V současné době se jedná o lokality určené k nové výsadbě lesa, popřípadě ke zpracování nahodilých těžeb," dodal Sotona.

Velitel 15. ženijního pluku Jiří Lustyk uvedl, že prostory k pyrotechnickému průzkumu si VLS vybírají hlavně podle plánu hospodaření. Aktuálně jde podle něj o místa, kde se vyskytuje kůrovec, s nímž lesníci nyní prioritně bojují. Podle Sotony je ale situace s kůrovcem v Brdech v současnosti stabilizovaná.

Při předchozím průzkumu ženisté našli na území o rozloze téměř 13.000 hektarů bezmála 10.000 kusů nevybuchlé munice. Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Vánoční stromek: od kuriozity k symbolu Vánoc

Lesnictví

Bez vánočního stromku si dnes těžko dovedeme představit oslavy vánočních svátků. Propojení Vánoc a ozdobeného stromku, propojení městských i venkovských domácností s lesy a přírodou...

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby