Přihlásit

V bývalém újezdu v Brdech začal znovu pyrotechnický průzkum (ČTK)

Příbram 13. listopadu (ČTK) - V bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, začal znovu pyrotechnický průzkum. Hlavní podnět k tomu daly Vojenské lesy a statky (VLS), které potřebují vyčistit místa, na nichž intenzivně hospodaří a kde je stále hodně munice. ČTK to dnes řekl mluvčí VLS Jan Sotona.

Tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku Zuzana Králová na webu army.cz uvedla, že VLS potřebují vyčistit asi 2400 hektarů lesa. Na rozdíl od předchozího povrchového čištění, které začalo v roce 2012 a trvalo pět let, se nyní dvě desítky pyrotechniků pustily do hloubkového průzkumu.

V prvním případě vojáci sbírají, co je viditelné na povrchu. Naproti tomu hloubkový průzkum se dělá pomocí detektoru kovu a zpravidla do hloubky 30, popřípadě 50 centimetrů. Neznámé předměty musí pyrotechnik opatrně vykopat a zjistit, o co se jedná, i kdyby to měl být jen hřebík. Proto práce postupují pomalu.

"Potřeba hloubkové očisty, vychází ze zjištění, která jsme získali od Armády ČR po provedení povrchové pyrotechnické očisty," uvedl Sotona. Podle něj se ukázalo, že v některých částech bývalého vojenského újezdu je stále vysoké nebezpečí nálezu munice.

Na postupu hloubkové očisty se VLS domlouvají s vojáky. "Upřednostňovány jsou pozemky, které dle zjištění armády vykazují vysoký výskyt munice a zároveň na nich státní podnik aktuálně intenzivně hospodaří. V současné době se jedná o lokality určené k nové výsadbě lesa, popřípadě ke zpracování nahodilých těžeb," dodal Sotona.

Velitel 15. ženijního pluku Jiří Lustyk uvedl, že prostory k pyrotechnickému průzkumu si VLS vybírají hlavně podle plánu hospodaření. Aktuálně jde podle něj o místa, kde se vyskytuje kůrovec, s nímž lesníci nyní prioritně bojují. Podle Sotony je ale situace s kůrovcem v Brdech v současnosti stabilizovaná.

Při předchozím průzkumu ženisté našli na území o rozloze téměř 13.000 hektarů bezmála 10.000 kusů nevybuchlé munice. Z velké části šlo o poválečnou dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby