logo Silvarium tisk

Více než 4700 rostlin silně ohroženého hořečku nahořklého vykvetlo letos v bývalém mramorovém lomu Kukačka u Bílé Vody na Jesenicku, což jej zařadilo mezi tuzemské lokality s nejvyšším výskytem tohoto vzácného rostlinného druhu. V České republice roste hořeček na necelé stovce míst, většinou jen v počtu několika desítek či nejvýš stovek kvetoucích rostlin. ČTK to dnes sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která o bývalý lom Kukačka pečuje.

S prací jsme tu začali v roce 2017. Na Kukačce počty hořečků za těch pár let výrazně vzrostly. V roce 2017 jich tu kvetla asi tisícovka. Museli jsme odstranit náletové dřeviny, které lom zarůstaly a stínily, pravidelně se tu seče tráva. Důležité je hlavně vyhrabávání mechu a jeho narušování, aby mohla semena hořečků nejen vyklíčit, ale i úspěšně dál růst," uvedl botanik Radek Štencl z AOPK.

Jedním z důvodů, proč hořečky z české krajiny už téměř vymizely, je postupné zarůstání vhodných ploch. „Přestalo se pást a kosit. Hořečky, stejně jako řada dalších druhů rostlin, ale nemají v konkurenci náletů a vysoké trávy šanci. Vedle hořečků se na Kukačce nyní daří i dalším vzácným druhům, jako je hořec křížatý nebo hvozdík pyšný pravý," dodal Štencl.

Hořeček nahořklý pravý patří mezi zákonem chráněné druhy. V České republice byl v minulosti znám z více než 400 lokalit, nyní jich podle Šůlové zbývá posledních sedm desítek, kde lze většinou spatřit jen několik kvetoucích rostlin. V Jeseníkách hořeček roste také na lyžařské sjezdovce na Červenohorském sedle.

AOPK připravila záchranný program zaměřený na tuto vzácnou rostlinu. "Záchranné programy pro vzácné druhy rostlin a živočichů spočívají často v podpoře šetrného hospodaření, aby měly ohrožené druhy alespoň někde vhodné podmínky k životu. Zároveň ale nepomáhají jen těm druhům, pro které se připravují. Například prosvětlování lesa prospěje kromě rostlin také řadě druhů hmyzu. Záchranných programů nyní běží 13 a připravují se další. Díky nim se z naší přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů obecných či užovek stromových," dodal ředitel AOPK František Pelc.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě