logo Silvarium tisk

Kateřina Špičáková

Guinessův rekord je na dosah. Na brněnském výstavišti na něj čeká pět set deset lesnických uniforem. Žádost o zápis teď putuje do Londýna.

BRNO Ochranářské obleky ze Zimbabwe či Mosambiku, uniformy ze schwarzenberských honů, dámské i pánské lesnické stejnokroje z Německé demokratické republiky, Uzbekistánu a různých koutů světa na brněnském výstavišti nejspíš zlomí světový rekord. Na jednom místě je vystaveno 510 originálů. Tím se řadí expozice veletrhu Silva Regina mezi světové unikáty.

Před dvěma lety se organizátorům podařilo shromáždit 343 stejnokrojů a tím vytvořit český rekord. Letos míří ještě výš. Chtějí získat zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Stejnokroje i s ponožkami

O tom, zda se kolekce zapíše do knihy rekordů, rozhodne porota v Londýně, která musí zvážit, zda jde o stejnokroje.

„Některé uniformy se skládají jenom z bundy, jiné i z kravaty a ponožek. Už u uniforem starých deset let je problém sehnat kompletní vybavení, natož u těch starších,” hodnotí své šance majitel většiny vystavených kusů Jaroslav Pospíšil. Všechny kusy jsou podle něj originální a pohromadě jich tolik nikdy nebylo. „Nevidím důvod, proč by tohle nemohl být světový rekord,” říká Pospíšil.

Jeho zájem o lesnické uniformy trvá čtvrt století a za tu dobu se mu jich podařilo shromáždit, vidět nebo ušít nespočet. Po revoluci podnikatel Jaroslav Pospíšil založil firmu Silvajagd, která šije uniformy pro státní i soukromé podniky a kluby rybářů, lesníků nebo třeba ochránců přírody. Stejnokroje si u něj objednávají i rody Colloredo Mansfeldové nebo Lobkowiczové a další současní šlechtici.

„Ti se často inspirují u uniforem svých předků,” vysvětluje Pospíšil. Jeho firma ale šila uniformy také do Senegalu nebo Kosova.

Brněnská kolekce ojedinělá i původem. „Část exponátů dorazila ze zahraničí. Druhou část zapůjčilo Národní zemské muzeum v Praze. Zbytek pochází ze sbírky mé firmy. Snažím se schovat si kus z každé sady uniforem, které šijeme. Ne vždy se to ale podaří,” poznamenává Pospíšil.

Kvůli rekordu velké papírování

Připsat si světové prvenství znamená hlavně administrativu.

Zápis do Guinessovy knihy rekordů je složitá procedura. Je nutné zařadit kolekci do některé z existujících kategorií, poté vyplnit nejrůznější formuláře a nakonec vystavit ke každé uniformě takzvaný rodný list. „Musí obsahovat její název, rok vzniku a popis, kde musí být vysvětleno, v čem se jednotlivé uniformy od sebe liší. K tomu bylo potřeba přiložit i fotografie, videozáznam a čestné prohlášení dvou nezávislých odborných svědků, kteří potvrdili unikátnost této výstavy,” uvádí Martina Kremlová z Veletrhů Brno.

Aby se výsledek, zda jde o rekord nebo ne, dozvěděli organizátoři co nejrychleji, museli složit nevratnou kauci zhruba dvacet tisíc korun. Konečné rozhodnutí má padnout na začátku příštího týdne.

***

FAKTA Kniha rekordů v Brně * Guinessova kniha rekordů vychází každý rok. * Obsahuje seznam rekordů z přírody i lidské činnosti. * Poprvé vyšla v roce 1954 a naposledy 13. září 2011. * V Brně dosud žádný Guinessův rekord nevznikl. Sbírka lesnických uniforem by byla první.

FAKTA Na co láká veletrh Veletrhy TechAgro, Vetex a Silva Regina potrvají na brněnském výstavišti až do středy. Vstupné se pohybuje od 130 korun. Na co také zajít na výstaviště Lovecké trofeje, ukázka drezury koní výběhy s více než třemi sty hospodářskými zvířaty, Schwarzenberkův vůz. V pavilonu věnovaném myslivcům čeká na návštěvníky výstava loveckých trofejí a sbírek významných šlechtických rodů. Největší sbírka je k vidění v tzv. Schwarzenberkově domě, který byl do pavilonu nainstalován. Kousek od něj stojí exotické trofeje, vycpaný zubr evropský, žirafa, kamčatský medvěd nebo antilopy a gepard. Dnes od 14 hodin budou s účastníky veletrhu debatovat politici Petr Bendl, Jiří Paroubek i Vojtěch Filip o zemědělské politice pro následující rok. Fanoušci loveckých automobilů si mohou prohlédnout vůz Tatra z roku 1926 i ruské sáně, které byly určeny jako dar rakouskému císaři v roce 1805. Veletrhem se prolíná také téma biomasy a jejího praktického využití v domácí energetice. Návštěvníci se mohou dozvědět o možnostech využití biomasy pro obce, firmy i domácnosti. Nejen děti se mohou podívat na výstavu zemědělských zvířat. Až do konce veletrhu mají každý den možnost podívat se uprostřed města na krávy, kozy, ovce či miniaturní poníky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě