logo Silvarium tisk

Po více než sedmi letech od schválení začne nedaleko anglického Middlesbrough výstavba biomasové elektrárny Teesport o výkonu 300 MW. Plánované náklady na výstavbu by se měly vyšplhat na 650 milionů liber (20 mld. Kč).

Již v roce 2009 dala labouristická vláda souhlas s výstavbou nové elektrárny spalující pouze biomasu, která měla patřit k největším svého druhu na světě.

Po mnoha komplikacích oznámila společnost MGT Power, že konstrukční práce na hlavních technologických celcích začnou ještě v průběhu letošního roku.
"Nemůžeme se dočkat spuštění stavebních prací na elektrárně, která, jak věříme, bude znamenat obrovský úspěch pro celé Middlesbrough. Tento projekt musel od svého počátku překonat mnoho překážek, přesto se nám ho podařilo dovést až do fáze výstavby i přesto, že jsme se nacházeli ve velmi složitém ekonomickém prostředí," prohlásil výkonný ředitel MGT Ben Elsworth.

Štěpka z USA, financování pomocí CfD

Elektrárna by po svém dokončení měla být schopna vyrábět 2,3 TWh elektrické energie ročně (neboli pokrýt spotřebu 600 000 domácností).

Palivem pro elektrárnu bude dřevní štěpka, jejíž spotřeba bude 2,5 milionu tun ročně. Většina štěpky bude dovážena z východního pobřeží USA.

Pro smysluplný ekonomický provoz elektrárny Teesport byl zajištěn contract for difference (CfD) ve výši 125 liber za MWh (3907 Kč/MWh).

Obnovitelné zdroje přinášejí pracovní příležitosti

V průběhu výstavby elektrárny, která vyroste na souměstí Middlesbrough, Billinghamu a Redcara, vznikne až 600 nových pracovních míst. Po dokončení elektrárny, které je plánováno na rok 2020, bude v elektrárně zaměstnáno 100 pracovníků.

Společně s MGT se na výstavbě budou podílet také Samsung C&T UK, britská divize jihokorejského Samsungu a španělská Tecnicas Reunidas SA, která bude zodpovědná za samotný návrh, inženýrské a konstrukční práce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě