logo Silvarium tisk

Vojáci budou mít v lednu vyčištěnou od munice polovinu území Brd. Už za pár dnů se má turistům spustit nový web o oblasti a později začnou fungovat i parkoviště pro turisty.

BRDY „Koncem roku budeme zhruba v polovině," hlásí čeští vojáci, kteří mají na starosti vyčištění Vojenského újezdu Brdy od zbytků munice. Od prvního ledna příštího roku se toto území stane novou Chráněnou krajinnou oblastí Brdy, a není radno, aby zde některý z turistů zavadil například o nevybuchlou dělostřeleckou munici. Pyrotechnická očista zde probíhá již od jara roku 2012.
„K listopadu letošního roku byla vyčištěna plocha o rozloze 5 710 hektarů. Z celkového území určeného k očistě tak zbývá ještě přibližně 6 900 hektarů. Předpokládáme, že do konce tohoto roku proto budeme mít vyčištěnou zhruba polovinu území. K dokončení očisty dojde do konce roku 2017, tedy v souladu s naplánovaným harmonogramem," říká tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Od doby, kdy pyrotechnici území Vojenského újezdu Brdy prohlížejí, zde našli již asi sedm tisíc kusů nevybuchlé munice či jejích zbytků.
„Jde zejména o dělostřeleckou, tankovou a protiletadlovou munici různých ráží a protitankové střely," doplňuje Medek.

Značkaři se již připravují

Jakmile to klimatické podmínky v novém roce dovolí, je domluveno se značkaři Klubu českých turistů, že vyrazí do brdského terénu. Do ledna musí turisté počkat, než zanikne vojenský újezd, armáda je sem nepustí. Vzniknout by zde mělo na 450 kilometrů značených cest, přičemž velká pozornost byla kladena na cyklostezky. Pokud jde o naučné stezky, jsou zatím připraveny tři základní. „Jedná se o stezky v oblasti dopadových ploch Tok a Jordán, v oblasti Padrtě, Tří trubek, Strašic a v jednání je také naučná stezka na Třemšín," vyjmenovává příbramská tisková mluvčí Pavlína Svobodová.
Další naučnou stezku na Klouček připravují i Vojenské lesy a statky a jednání se zřejmě povedou i o Příbramí navrhované stezce na Třemošnou. Co se týče například cyklotras, je podle Svobodové pravděpodobné, že budou vyznačeny již do hlavní turistické sezony.
Mnohem dříve, už za pár dnů, má být v provozu speciální web CHKO Brdy. Nabídne například veškeré mapové podklady a novinky.
Začátkem prvního listopadového týdne proběhlo v Příbrami setkání organizací zapojených do vzniku CHKO Brdy. Ředitel Regionálního pracoviště Agentury pro ochranu přírody a krajiny (AOPK) Střední Čechy Jaroslav Obermajer informoval, že se AOPK pravděpodobně k počátku nového roku podaří personálně naplnit nová pracoviště Správy CHKO Brdy v Příbrami a v Jincích. V obou případech by mělo jít o sedm zaměstnanců.
„V Příbrami bude pracoviště Správy CHKO zajišťovat agendy zaměřené na styk s veřejností a kromě toho sem bude přesunuta i část dalšího oddělení Regionálního pracoviště AOPK Střední Čechy, která se zabývá konzultacemi se zájemci a sběrem žádostí o dotace z operačního programu Životní prostředí," říká příbramská mluvčí.

Autem do Brd

„V Příbrami k tomu budeme využívat kanceláře v objektu, který spravuje ministerstvo zemědělství. Na toto pracoviště bude soustředěna agenda související zejména se stavbami a dotacemi. V Jincích se pak zaměříme na agendu souvisící s aktivní péčí o území CHKO. Sídlit zde budeme v budově vojenského újezdního úřadu," doplnila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová, podle které by pak v průběhu ledna měl přibýt ještě jeden pracovník správy chráněné krajinné oblasti do Spáleného Poříčí, kam bude dojíždět dle potřeby, zpravidla jeden den v týdnu.
Velmi živě se v případě nového CHKO diskutuje o automobilové dopravě. Podle posledních informací z ministerstva obrany by po dohodě se státním podnikem Vojenské lesy a statky mělo vzniknout minimálně pět záchytných parkovišť. Jedno velkokapacitní se připravuje například na okraji vesnice Obecnice nedaleko nádrže Octárna.
„Další nástupní místa do CHKO budou v Kozičíně a v Orlově," uvádí příbramská mluvčí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě