logo Silvarium tisk

Tukleky u Senožat – Vzrostlé jasany u hráze rybníka v Tuklekách, místní části Senožat, pravděpodobně napadla houba. Stromy postupně usychají, a pokud se ukáže, že za tím skutečně stojí předpokládaná choroba, jejich šance na úplné uzdravení je minimální.
Starosta Senožat Zdeněk Vaněk proto kontaktoval odborníky z havlíčkobrodského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, aby vyhodnotili situaci a poradili, jak dále postupovat.
Starosta uvedl, že jde o třináct až čtrnáct jasanů, které na hrázi rostou už několik desítek let. „Všimli jsme si jejich proschlých větví, a proto jsme povolali firmu na zdravotní řez. Když dorazil pověřený pracovník a stromy prohlédl, řekl nám, že se obává, že jsou napadeny houbou, kvůli níž postupně usychají. Poradil nám, abychom se obrátili na odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR," popsal Vaněk.
Podle prvních odhadů se zřejmě jedná o houbu, která je známá pod názvem Chalara fraxinea. „Touto houbovou chorobou trpí jen jasany. O případu v Senožatech vím a se starostou jsme domluvení, že k nim zavítám. Zda jde skutečně o zmíněnou houbu, nelze bez kultivace jednoznačně prokázat," zmínila Svatava Hausvaterová z oddělení péče o krajinu havlíčkobrodského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Doplnila, že obdobné případy nyní řeší například v Ledči nad Sázavou a Ransku. „Nemocné jasany lze chránit nástřiky do podkorní části stromu, ovšem pokud je strom napaden z více než padesáti procent, tak je naděje na jeho záchranu nulová," přemítala Hausvaterová.
Starosta Senožat podotkl, že další kroky se budou odvíjet podle rad ochránců přírody. „Uvidíme, jestli jasany budeme muset úplně zlikvidovat a vysadit místo nich nové. Osobně si to tu bez vysokých stromů neumím představit," povzdychl si Vaněk. Dodal, že stromy v Senožatech pravidelně vysazují na jaře a s žádnými nemocemi se dosud nesetkali. „Spíše bychom uvítali dotaci, která by nám pomohla s financováním péče o vzrostlé stromy," řekl starosta.
První výskyt houby Chalara fraxinea byl v naší republice laboratorně potvrzen v roce 2007. Houba napadá jasany bez ohledu na jejich stáří, nejčastěji si však vybírá mladší dřeviny. Na starších stromech je napadení patrné v koruně, kde zasychají kosterní větve. Přítomnost houby prokáže jen laboratorní rozbor. Proti chorobě zatím neexistuje účinná prevence.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě