logo Silvarium tisk

ZLÍNSKÝ KRAJ Nejde o tradiční turistiku. Lidé chodí mimo vyznačené trasy, nenajdou žádné rozcestníky s časovými údaji ani tabule s popisem toho, co vidí. Přesto má takové putování divočinou své kouzlo.
„Lidé uvidí nedotčenou přírodu, poznají, jak se sama vyvíjí. Sami v ní mohou zkoumat divoce žijící rostliny a živočichy," líčí Eliška Vozníková z ekologického Hnutí Duha.
Právě ona je spoluautorkou nového turistického průvodce Poznáváme ostrovy české divočiny, který představuje několik jedinečných míst. Autoři publikace původně vybírali z 270 lokalit v celé zemi. Nakonec výběr zúžili na pouhých pět míst v zemi. Hned dvě kapitoly jsou věnované Zlínskému kraji. Autoři v nich popisují pětici míst, která rozhodně neplatí za „provařené" turistické cíle.
„Tento region je výjimečný. Části Javorníků, Beskyd i Chřibů totiž tvoří původní, nijak nepřeměněná příroda," píše se v knize.
Na první pohled nejlákavěji působí prostředí Beskyd a Javorníků, kde mají ochránci přírody zmapovaný pohyb velkých šelem – vlků, rysů a medvědů.
„Díky fotopastem víme, že se tu tato zvířata pohybují, ale je klidně možné, že je migrace zavede i do Chřibů," naznačila Vozníková. „Turista by ovšem musel mít velkou dávku štěstí, aby je potkal osobně."
I tak v regionu existuje řada dalších přírodních zajímavostí.
„Fascinující je například rezervace Smutný žleb uprostřed Stupavské vrchoviny nebo Máchova dolina v Chřibech. Kvůli kyselému podloží tu rostou zakrslé buky, které jsou navíc různě bizarně deformované," uvedla autorka.
V další chřibské lokalitě Nazaret zase rostou nevšední polštářové trsy mechů.
Člověk, který se vypraví po stopách průvodce, se naopak musí smířit s tím, že se až na výjimky nedočká výhledů do krajiny, jako tomu bývá na frekventovaných magistrálách. „Je to tím, že v krajině, kterou představujeme, není mnoho vykácených stromů," upozornila Vozníková.
Sama se neobává toho, že by lákání turistů do divočiny mohlo přírodě uškodit. „Předpokládáme, že druh turistů, který bude mít o takové výlety zájem, ví, jak se v divočině chovat," uvedla.
Ochránci neplánují ve zmíněných lokalitách informační tabule, přesto hledají způsob, jak lidem přiblížit to, co uvidí.
„Dobrá možnost je najmout si průvodce, který o dané lokalitě ví všechno. Něco takového už funguje v Bílých Karpatech či na Šumavě," připomněla Vozníková.
Přestože průvodce představuje jen ostrůvky divoké krajiny, cílem Hnutí Duha je vytvořit větší územní celky bez vlivu člověka.
„Zatím jde o lokality o deseti hektarech, my bychom rádi tisícihektarové plochy. Čeká nás ještě řada jednání s majiteli lesů i dalšími institucemi," předvídá.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě