logo Silvarium tisk
Název: Turisté na cestách potkají techniku
Zdroj: Prachatický deník
Datum: 13.07.2007
Autor: LIBOR HOŠEK
Rubrika: Prachaticko

Šumava/Uplynulo více než 5 měsíců od 18. ledna 2007, kdy se přes Šumavu přehnal orkán Kyrill. Na území národního parku obhospodařovaném Správou NP a CHKO Šumava bylo již zpracováno více než 520 000 m3 vývratů a polomů z 803 000 m3 odhadnutých. Území Šumavy postupně opouští těžká technika v podobě harvestorů a vyvážecích traktorů. Vývraty a polomy, které je nutné ještě odstranit z lesních porostů, budou již většinou zpracovávány jednotlivě pomocí motorové pily, přiblížení k cestě bude provedeno lanovkou, koněm nebo lehkým traktorem. S těžkou technikou v podobě nákladních aut na odvoz dřeva se budeme na šumavských cestách potkávat ještě dlouho. V současné době zbývá odvézt z lesa ke zpracovateli více než 200 000 m3 dřeva, které již je vytěžené a částečně i přiblížené, ale i dalších zhruba 130 000 m3, které se ještě zpracovávat bude. Přibližně 20 % z celkového odhadovaného množství dřevní hmoty, která byla postižena lednovým orkánem, bude v lesních ekosystémech ponechána. Část ponechané hmoty bude různými způsoby zpracována (odřezána od pařezů, odvětvena, krácena a asanována), ostatní část dřevní hmoty bude ponechána bez zásahu člověka. Ponechané bezzásahové území bude především v oblastech přirozených horských smrčin, kde vítr a kůrovec jsou jedním z přirozených vývojových stádií života lesního ekosystému. V současné době, kdy je většina hmoty z vývratů a polomů zpracována, stojí před pracovníky Správy NP a CHKO Šumava velice důležitý úkol. Tím je zajištění lesních ekosystémů proti gradaci lýkožrouta smrkového (tzv. kůrovce). Z historických pramenů zcela jednoznačně vyplývá, že po větrné kalamitě následuje gradace kůrovce.
I v současné situaci tedy gradaci lýkožrouta očekáváme. Snahou pracovníků Správy je, aby tato gradace byla co možná nejmenší. To, jak se bude kůrovcová situace vyvíjet, je závislé na mnoha okolnostech. Na přelomu dubna a května bylo na území národního parku instalováno cca. 3 200 kusů různých monitoračních a obranných zařízení (feromonové lapače, klasické lapáky, otrávené lapáky, otrávené lapáky - trojnožky). Po jejich vyhodnocení, to znamená po posouzení množství odchytaných kůrovců, je v současné době instalováno dalších několik tisíc těchto zařízení.
Usnesením Vlády ČR bylo povoleno Správě NP a CHKO Šumava pro rok 2007 použití biocidů k ochraně lesa proti kůrovcům. Jsou stanoveny zcela jasné a přesné podmínky, za kterých je možno biocid v podobě insekticidu Vaztac SC použít (účinná látka je Alpha - cypermethrin). Při použití chemikálie bude dřevo obarveno červenou nebo zelenou barvou tak, aby bylo zcela jednoznačně odlišené od dřeva, které ošetřené nebude.
Použitý prostředek je relativně neškodný pro teplokrevné živočichy, tedy i pro člověka. Přesto však upozorňujeme všechny návštěvníky Šumavy, aby se nedotýkali obarveného, tedy ošetřeného dřeva. V případě, že ke kontaktu s ošetřeným dřevem nedopatřením dojde, je nutné dodržovat základní hygienické podmínky (umytí rukou před jídlem, nekouřit apod.)
Dovoluji si touto cestou doporučit všem, pro které je Šumava místem odpočinku, relaxace, ale i poznání, aby toto krásné území naší republiky v nadcházející letní turistické sezoně navštívili. Jsem osobně přesvědčen o tom, že ani následky lednového orkánu, ani práce na jejich odstranění, neuberou nic na přitažlivosti a jedinečnosti šumavských hvozdů.
Věřte tomu, že jste všichni na Šumavě vítáni. Pokud někde dojte k tomu, že budete místně a částečně na šumavských cestách omezeni lesní technikou, buďte prosím k této technice a její obsluze ohleduplní. Práce v lesních porostech jsou prováděny i pro Vás, pro Vaši bezpečnost, pro Váš nerušený odpočinek, ale i pro zachování přírodních procesů Šumavy.

LIBOR HOŠEK
náměstek ředitele NP Šumava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě