logo Silvarium tisk
Loňské a předloňské polomy zahltily pily a srazily ceny. Letos se už tolik nekácí a cena míří vzhůru

Praha - Jako za komunistů: Nemáme, ptejte se příští měsíc! I taková je v současné době situace u některých prodejců palivového dříví. Dřeva je totiž u řady z nich nedostatek. Cena ale roste prakticky všude.

Dřevo na otop zdražuje na začátku sezony každý rok. Obvykle přichází první „úprava” cen už ve třetím čtvrtletí a další a větší pak v posledním. Do zaběhnutého rytmu ale v minulých dvou letech přišly kalamity Kyrill a Emma a dřeva bylo všude moc.

 Ne tak letos. Žádný vážnější polom, který zahltí trh a srazí cenu, nepřišel. Navíc lesníci musejí ubrat plyn, protože plány těžeb jsou právě kvůli Kyrillovi a Emmě překročené.

Největší vlastník lesů v zemi, Lesy České republiky, proto letos těží minimálně. „Zdražilo se letos už dvakrát, dohromady o patnáct procent. Uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí,” potvrzuje Vladimír Chuchler z firmy Pavel Kisling Podbrdy.

 Dýhařská firma Dyas.eu z Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku zvyšovala cenu od září o pětinu. Přitom tento výrobce speciálních dýh a překližek má dřevního odpadu na palivo hodně. „Poptávka rychle roste. Lidé totiž zásobování dřevem nechávají na poslední chvíli,” uvedl zástupce firmy Jan Stávek.

Zvyšující se ceny dřeva z lesa se někteří zpracovatelé snaží nepřenášet zcela na konečné zákazníky. Pardubický pilař Aleš Holeček doufá, že sedm set korun za prostorový metr měkkého a jedenáct stovek za metr tvrdého dříví udrží do konce roku. „Od jara do podzimu přitom podražilo dřevo od některých lesnických firem až o polovinu,” uvedl Holeček.

 V některých regionech tak hvízdání pil utichlo. Řada menších pilařských provozů totiž kvůli krizi nižším těžbám ukončila činnost. A to hlavně ty, které nejsou součástí větších lesnicko-dřevařských skupin.

Do růstu cen palivového dřeva se promítla i „krizová” složka. Zákazníci si podle dřevařů připlatí více také kvůli zvýšené poptávce energetického průmyslu. Teplárny a elektrárny začaly dřevo kupovat mnohem víc než před pár lety, aby zvýšily podíl obnovitelných zdrojů.

V lese ještě levněji Paliva jdou někde vyloženě na dračku. Kvůli mimořádnému zájmu přijímá objednávky až na druhou polovinu října například pražský obchodník s palivovým dřívím Agentura 365.

Společnost Awelon z pražského Žižkova zase dříví například dováží až ze vzdálené Ukrajiny. „Dřevo z východu se dá dovézt levně a navíc je velmi kvalitní,” tvrdí Pavel Svoboda z Uherskohradištska, výrobce dřevěného uhlí, který ho také dováží.

K topení dřevem se v posledních letech lidé začali vracet. Je to totiž pořád nejlevnější varianta vytápění, i když se dražší palivové dříví blíží nákladům za vytápění uhlím.

 Lidé si v rámci programu Zelená úsporám navíc mohou pořídit kotle na biomasu, které splaují i dřevní odpad. Ty stát dotuje až do výše dvou třetin pořizovací hodnoty.

 Venkovani a chalupáři ale mají možnost pořídit topivo za desetinu tržní ceny. Nejeden lesník, včetně těch nejmocnějších státních, totiž tradičně nabízí takzvanou samovýrobu. Už za několik desetikorun za metr si lidé mohou dřevo v lese sami nařezat a odvézt. Zpravidla jde o zbytky po těžbách nebo uschlé kmeny.

Veškeré dřevo, včetně stavebního, začalo prudce zlevňovat od konce roku 2007. Tehdy naplno propukla hypoteční krize v USA, kam mířila většina evropského vývozu, včetně českých kmenů. Ceny dole v Evropě podržely i zmíněné polomy. Na rozdíl od ropy je ale poptávka po stavebním dřevě závislá na oživení celé ekonomiky.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě