logo Silvarium tisk

Lesníci v Moravskoslezském kraji zatím marně bojují s kůrovcem. Na Bruntálsku, kde je nejsložitější situace v zemi, jen loni museli vykácet statisíce kubíků napadených smrků. Navíc starostové z oblasti protestují proti ničení místních silnic při převážení kulatiny z lesa.

Nejhorší kůrovcová kalamita v historii. Tak lesníci hodnotí řádění malého brouka, vinou něhož hynou rozlehlé plochy smrkových lesů. A nejvíce stromů pustoší na Bruntálsku.

„Největší počet napadených stromů je nyní v okolí Města Albrechtic blízko Krnova a v některých dalších částech regionu. Právě tam v letošním roce soustředíme čtyřicet procent obranných opatření proti kůrovci. V těchto lokalitách netěžíme kvůli zisku, ale protože musíme z lesa dostat kůrovce," řekl technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Loni Lesy ČR vytěžily v okolí Města Albrechtice přibližně 450 tisíc kubíků dříví, což je zhruba trojnásobek kácení v roce 2014.

„Bojujeme, co můžeme, ale je to velmi složité. Je to zásadní problém," sdělil místostarosta Michal Brunclík. Dodal, že kromě přemnoženého škůdce stromům v minulých letech neprospělo ani sucho a houba václavka, která oslabuje kořenový systém stromů. Turisté nepoznávají krajinu.

Stromy jsou pryč

Rychlé kácení a odvoz napadených a oslabených stromů bývá podle Brunclíka jediným možným obranným prostředkem. Místostarosta připustil, že pro mnoho obyvatel města je tak rozsáhlé kácení velkým překvapením. Často se prý stane, že si vyjdou na obvyklé výletiště, které pak vykácené nepoznávají. „U nás se to týká třeba oblíbené lokality Ježník a oblasti nazývané Petrova bouda," zmínil.

S nárůstem těžby dřeva souvisí razantní zvýšení těžké dopravy po úzkých údolních silnicích.

„Je to hrozné. Plně naložené soupravy silnice ničí a špiní. Navíc po nich často jezdí rychle. Nedávno opravené cesty jsou opět rozbité," posteskla si Monika Baranová, starostka Krasova nedaleko Krnova.

Obec se proto snaží spolupracovat s policií, ale výraznější výsledek to zatím nepřineslo. „Řidiči si dají echo a jezdí podle předpisů. Ale jen do doby, než policisté odjedou."

Manažeři lesnických firem přiznávají, že odvoz napadeného dřeva silnice ničí. Jedním dechem však upozorňují, že zákazové značky nebo omezení tonáže vozidel situaci neřeší, ale naopak komplikují. Lesy ČR: Platíme daně. I na opravu silnic

„Kůrovcové dříví musíme odvézt, ale cesty nemůžeme opravovat, protože je nevlastníme. Také my uvítáme jasná pravidla, jak obcím poskytnout prostředky na údržbu cest," vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Upozornil, že podnik v posledních třech letech odvedl do státního rozpočtu přes 20 miliard korun a lesnické firmy platí silniční daň. „Ta se odvádí do Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož se financují opravy veřejných komunikací," doplnil generální ředitel.

Starostové vyzvali k vytvoření fondu, do kterého by se vkládaly peníze z výnosů těžby. Z něho by se pak opravovaly silnice.

„Solidní by bylo, kdyby již dnes někdo přišel, zmapoval cesty, spočítal, kolik to je kilometrů, už nyní se dají plus minus vyčíslit náklady," sdělil ČTK starosta Holčovic Pavel Šprinz.

Snahu starostů podporuje náměstek hejtmana Jaroslav Kania. „Posíláme dopis ministru zemědělství, aby vyvolal jednání, a současnou situaci začneme řešit."

Kůrovec decimuje lesy také v jiných částech kraje, lesáci s ním na rozlehlých plochách bojují i v Beskydech nebo na Ostravsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě