logo Silvarium tisk

Na několika místech Tachovska pravidelně každoročně hnízdí vzácný čáp černý. Tento opeřenec je velice citlivý na rušení a každý nevhodný zásah v okolí jeho hnízdiště může mít pro zvláště chráněného živočicha neblahé následky. Podle ochránců zvířat a ornitologů například i to, že nevyvede mladé a lokalitu opustí. Jedním z takových hnízdišť čápa černého na Tachovsku je les poblíž obce Mlýnec. V minulosti zde Lesy České republiky odtěžily část lesa a těžba se natolik přiblížila hnízdu, že ornitologové začali bít na poplach. Konkrétně asi 150 metrů od vlastního hnízda je dnes mýtina a dále jsou zde stromy označeny ke kácení. Hnízdiště pravidelně kontroluje tachovský ornitolog Karel Machač. „Když jsem objevil označené stromy, tak jsem si řekl, že to je konec pro hnízdění čápa," sdělil obavy Deníku s tím, že oslovil další ochránce zvířat i Lesy ČR, aby se zabránilo v rušení vzácného živočicha.

V úterý se pak všichni sešli přímo v lese u hnízda. „Setkali jsme se s pracovníkem České společnosti ornitologické, který spolupracuje s Krajským úřadem Plzeňského kraje na úseku ochrany přírody a krajiny, a domluvili, že stromy v blízkosti hnízda čápa černého určené k těžbě zatím těžit nebudeme," uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Dodala, že případnou těžbu budou v následujících letech konzultovat po důkladném monitoringu hnízda s dotčenými orgány.

Ornitologové takový přístup vítají. „Na místě jsme se domluvili opatření s paní revírnicí Evou Myslivcovou. ?V podstatě tam těžbu zruší. Navíc jsem jí poskytl informace o podmínkách, jaké čápi černí potřebují a v jakém nejbližším okruhu je vhodné dělat zásahy a v jaké roční době. Slíbila, že pokud by tam byly jakékoli zásahy, vždy by mne tam na místo přizvala ke konzultaci," poukázal ornitolog Machač. „Dnes to tedy vypadá pro hnízdo velice nadějně," dodal s povděkem.
Vyhráno ale není

Podle ochránců ale není úplně vyhráno. Jednou k těžbě dojít musí „Bohužel se nacházíme v době kdy rozsáhlé lesní plochy převážně monokulturního charakteru dosáhly mýtního věku, lze je velice dobře zpeněžit. Lesy ČR jsou však státní podnik, který ale nemusí za každou cenu vytahat z lesa všechno, co jde, a ještě k tomu na úkor celého ekosystému," obává se ochránce zvířat Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. „To, co se právě v lesích za posledních asi deset let děje, je naprosto proti lesu samotnému. Místo šetrné probírkové těžby, těžba na obrovské paseky, bez ohledu na roční období, do nedávna ve dne v noci. Tímto způsobem se už v minulosti zničily a ničí nespočet dost cenných lokalit. Ani v tomto případě to není o metrech, ale o způsobu těžby. Dnes už velcí ptáci nemají pořádně na čem hnízdit a když náhodou ano, tak jim to stejně dřív nebo později zase porazí v nějaké jiné etapě. Tímto způsobem bylo zničeno už několik hnízd orlů mořských, čápů černých nepočítaje a jestřábů jakbysmet. Tento způsob těžby je prostě špatný a je jedno jestli je deset nebo sto metrů od hnízda," míní ochránce zvířat.
Už v minulosti ?zde zachránili čápa

Hnízdo v lesích u obce Mlýnec má za sebou zajímavou historii, i proto je pro ornitology velice cenné. Všechno začalo už roku 2012 na jaře 2. května brzy ráno. Duchovní otec kroužkování čápů černých František Pojer našel v lese právě pod zmiňovaným hnízdem čápa černého vyhozené čapí vejce. Leželo v mechu u paty obrovského modřínu. Rok před tím na podzim tam ornitologové z Plzně nainstalovali umělou hnízdní podložku, která nahradila těžbou zničené jiné hnízdo. Po telefonické konzultaci bylo vejce doktorem Pojerem odvezeno přímo do líhně Vlastimila Voráčka z Roupova.

Zhruba za dva týdny na to se z vejce vylíhl malý černý čáp. Až mládě trochu povyrostlo, bylo umístěno k adopci k jiným čápům černým do lokality na severu Plzně. Čapí mládě bylo úspěšně novými rodiči odchováno a čáp se mohl vydat na zimoviště. Další velkou radost ochránci zvířat měli, když jejich kolega František Pojer poslal zprávu o odečtení kroužku tohoto mláděte na zastávce při jeho cestě do teplých krajin. Odchovanec byl viděn ve skupině devíti čápů černých, pozorovaných ornitologem Jiřím Neuderte na lokalitě u Sedlíkovic u Českých Budějovic.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě