Přihlásit

Těžaři nestačí kalamitě (MF Dnes)

PLZEŇSKÝ KRAJ Vlastníci soukromých a obecních lesů upozorňují na to, že státní podnik Lesy České republiky nestačí včas zasahovat proti kůrovci, protože musí na pokácení napadených stromů vypisovat výběrová řízení. Malá pružnost v reakci na výskyt kůrovce je podle experta z Mendelovy univerzity v Brně příčinou, proč se nedaří eliminovat kůrovcovou kalamitu.
Lesy České republiky se brání tím, že množství kůrovcových těžeb, tedy kácení stromů napadených kůrovcem, je stejně vysoké i v lesích ostatních vlastníků. „Když hajný v soukromém lese zjistí, že tam má kůrovcem napadené stromy, zvedne telefon, řekne: Franto, našel jsem tři kůrovcové stromy a Franta je druhý den pokácí. V Lesích ČR se tento postup používá jen někdy," uvedl Václav Toman, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v Plzeňském kraji.
Přiblížil i to, jak postupuje státní hajný. „Najde stromy napadené kůrovcem, zaeviduje je, zadá jejich GPS polohu, příští týden to nahlásí svému šéfovi a udělají výběrové řízení na toho, kdo bude stromy zpracovávat. Není to pokaždé, někde to udělají hned, ale v ostatních případech se v rámci výběrového řízení třeba někdo odvolá a měsíc je pryč. Kůrovec už je vylétnutý a z každého napadeného stromu je deset dalších napadených stromů. Revírník Lesů ČR by to rád dělal jinak, ale svazují ho zákony. Ty nejsou špatné, ale nemohou se používat v kalamitní situaci," popsal Toman.
Lesy ČR by podle vedoucího Ústavu zakládání a pěstění lesů Radka Pokorného musely mít k účinnému boji s kůrovcem výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. O situaci v úterý jednala vládní meziresortní skupina. Zatímco dřív měl státní podnik zaměstnance, kteří při napadení stromů kůrovcem okamžitě zasahovali a v případě vylétnutí kůrovce káceli i na první pohled zdravé, avšak již napadené stromy v okolí, nyní to funguje jinak. „Lesy zjistí, že je někde problém, tak začnou soutěžit firmu, a než se ji povede vysoutěžit, kůrovec vyletí a problém se přesune jinam. Takže se likvidují až následky. Aby se s kůrovcem dalo bojovat účinně, musely by mít Lesy ČR výjimku z veřejných zakázek," řekl ČTK Pokorný. Ten však také upozornil, že k současné situaci dlouhodobě přispívá změna klimatu a z něj vyplývající sucho v letech 2015 a 2017, které k šíření brouka výrazně přispělo.
Minulý týden odvolal ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, protože šéf státního podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce.
Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová ale na číslech z Plzeňského kraje ještě před odvoláním Szóráda doložila, že tristní je situace v lesích všech vlastníků. „Nálet kůrovců na smrky v Plzeňském kraji je od loňského července zcela enormní. V loňském roce se na území Plzeňského kraje vytěžilo v lesích ve správě Lesů ČR 200 tisíc metrů krychlových kůrovcové hmoty, a v lesích ostatních vlastníků 250 tisíc metrů krychlových," uvedla Jouklová s připomínkou, že z čísel tedy vyplývá, že Lesy ČR vytěžily 44 procent kůrovcových těžeb, což odpovídá ploše lesů spravovaných Lesy ČR v Plzeňském kraji. „Tato čísla dokládají, že žádný vlastník lesa situaci nezhoršuje a je u všech stejná, protože současná gradace kůrovců na smrku není důsledkem přístupu jednotlivých vlastníků, ale důsledkem dlouhodobého sucha," doplnila Jouklová.
Lesy v Česku vlastní z 50 procent stát - Lesy ČR, Vojenské lesy a statky a lesy ministerstva životního prostředí, polovinu vlastní ostatní vlastníci, například 24 procent soukromníci a 16 procent obce.
Pro lesníky v Plzeňském kraji je kůrovec nyní prioritou, protože část Plzeňského kraje společně s částí kraje Jihočeského je po severní Moravě druhou kůrovcem nejzasaženější oblastí v Česku. „Tato oblast se táhne od Třeboně směrem na západ přes Prachatice, Horažďovice, Sušici až k Domažlicím. Výskyt kůrovce odpovídá nejsušším místům," popsal Toman.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby