logo Silvarium tisk

Jan PIRKL, moderátor
--------------------
V části Beskyd vyhlásily Lesy České republiky, na konci září tetřeví oblast. Spolu se správou Chráněné krajinné oblasti v ní lesníci chtějí obnovit skomírající populaci tetřeva hlušce. Dnes kriticky ohrožený druh byl ještě před sto lety běžnou součástí naší přírody. Teď se jeho počet v Beskydech pohybuje jen v desítkách. A lesníci se stav snaží zlepšit umělým odchovem.

Dušan GAVENDA, redaktor
--------------------
O Tetřevnu v Beskydském údolí, se Vlastimil Novák stará od jejího otevření. Prvních pět tetřevů, které tu odchovali, vypouštěl do přírody loni.

Vlastimil NOVÁK, tetřevník
--------------------
Letos jsme vypustili šestnáct ptáků a dva ještě čekají, takže letos bude celkem osmnáct ptáků vypuštěných.

Dušan GAVENDA, redaktor
--------------------
Dřív byl běžnou součástí přírody. Během dvacátého století ale stavy klesaly a tetřev hlušec se u nás ocitl mezi kriticky ohroženými druhy. O řidší horské lesy kvůli změně hospodaření přišel. Navíc potřebuje klid, jinak v době rozmnožování opustí hnízdo. Kvůli stresu je náchylnější taky k nemocem a může uhynout. Proto na něj i v tetřevě dohlíží 25 kamer na dálku.

Vlastimil NOVÁK, tetřevník
--------------------
Jestli nejsou nemocní, jestli hřadujou, jak berou potravu. Samozřejmě i v případě, že se tady někde v blízkosti ocitne nějaký predátor, tak abysme mohli zasáhnout.

Dušan GAVENDA, redaktor
--------------------
V místech, kde tetřeva vysazují do přírody, už lesníci zvýšili odlov lesní zvěře.

Tomáš PEKA, lesní správce, Lesy ČR Frýdek Místek
--------------------
Tak nám jde především o lišku, kunu a jezevce. A z druhé strany nám jde o zvěř černou, kdy v podstatě tam je nejdůležitější, ten faktor je to, že tetřev je pták hnízdící na zemi. A proto je tam to nebezpečí pro něho z téhle strany.

Dušan GAVENDA, redaktor
--------------------
Aby měl tetřev pro návrat do Beskydské přírody ty nejlepší podmínky, vyhlásili tu Lesy ČR společně se Správou CHKO, tetřeví oblast. Na tisíci hektarech v okolí pralesa Mionší, rezervace Velký Polom, bude od 1.prosince do 15.června, platit klidový režim. Bez těžby dřeva a další hlučné práce. Lesníci změní i způsob hospodaření.

Tomáš PEKA, lesní správce, Lesy ČR Frýdek Místek
--------------------
Jsou tam tři zóny, které máme barevně odlišeny. Ta jak kdyby nejchráněnější zóna by byla Červená, kdy v podstatě nám jde o to, že ty porosty by opravdu zůstaly bez zásahu.

František JASKULA, ředitel Správy CHKO Beskydy
--------------------
V ostatních částech, budeme se snažit vyloučit a omezit takové ty zdroje rušení, které se omezit dají. Nebude tam tedy nějaký zákaz vstupu na turistickou značku, to ne. Ale třeba při povolování sportovních akcí, hromadných sportovních akcí, tam dojde k určitému omezení. Takže tyhle akce, nechť se konají někde jinde.

Dušan GAVENDA, redaktor
--------------------
Života schopnou populaci tetřeva, se už podařilo vrátit na Šumavu. Díky přísnému režimu dnes v Národním parku žijí asi 300 stovky ptáků. Mimo něj zatím tetřeví oblasti vznikly pouze v Beskydech. Podobným způsobem už dva roky hospodaří i Biskupské lesy, Ostravsko-Opavské diecéze. V lokalitě na Trojačce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě