logo Silvarium tisk
Magda Vránová

Preventivní opatření proti škodlivému kůrovci nyní provádějí lesníci z Olomoucka. Do konce března do lesů rozmísťovali tzv. lapáky, v těchto dnech pokračují také s lapači. Dál už záleží na tom, jaké bude počasí. Škůdci se totiž nejvíc množí pokud je na jaře hodně teplo a sucho.

Lesníci z Olomoucka každoročně bojují s třemi druhy kůrovců - jedná se o lýkožrouta smrkového, lesklého a severského. Pracovníci Lesní správy Šternberk lesů České republiky rozmístili do lesů dva tisíce tzv. lapáků, což jsou pokácené stromy zbavené větví. „Letos jsme na jejich výrobu použili kmeny poškozené vichřicí Emma. Přikryjeme je chvojím, brouci do nich nalezou a my je pak zlikvidujeme pomocí postřiku. Nejvíc lapáků jsme rozvezli do porostů u Domašova nad Bystřicí, Dětřichova a Hrubé Vody,” sdělil zástupce vedoucího Lesní správy Šternberk Jiří Eichler. V první polovině dubna budou lesníci jako prevenci proti přemnožení kůrovce instalovat také tzv. lapače. „Jsou to nádoby s obsahem feromonů, které brouky přilákají. Ti už z nich ale nemohou vylézt ven. Rozmístíme jich kolem šesti set kusů. Pak už záleží na přírodě, brouci se nejvíc množí při teplém a suchém počasí,” dodal Eichler.

Přemnožení kůrovce se obávají také pracovníci Správy lesů města Olomouce (SLMO). „Pokud bude v následujících týdnech slunečno a teploty kolem dvaceti stupňů jako teď, je zvýšené riziko, že k tomu dojde. Používáme proto lapače i lapáky. Lapače zajišťují i monitoring stavu populace. V olomouckých městských lesích je teď výskyt kůrovců vyrovnaný” uvedl zástupce ředitele SLMO Radek Malínek.

Olomoučtí lesníci se obávají, jak se bude vyvíjet situace na Bruntálsku, kde jim vichřice Emma zničila asi dva tisíce kubíků dřeva. „Poškozené stromy jsou v terénu hodně rozstroušené, což je při zpracování náročnější na práci i na čas. Měli bychom to ale zvládnout včas odklidit,” poznamenal Malínek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě