logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Nový ředitel Národního parku Šumava? Devětatřicetiletý Jiří Mánek, Stráského pravá ruka

Šumavský národní park budete řídit dočasně. Zhruba rok a půl. Tato slova slyšel loni v únoru od ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS současný ředitel rezervace Jan Stráský.

Chalupa jej představoval jako krizového a dočasného ředitele, který má udělat tu nejtěžší práci – stmelit rozhádaný region, politiky i vědce, zastavit kůrovcovou kalamitu, pomoci připravit zákon o šumavském parku a pak kormidlo předat svému nástupci. Kdo to bude? Jednoznačná odpověď se doslova nabízí.

Jiří Mánek.

Stráského pravá ruka

Když se Stráský stal ředitelem parku, přestože nebyl ve výběrovém řízení, ale seděl v komisi, která měla nového ředitele zvolit, Šumavou se neslo, že místo vyfoukl favoritovi konkurzu Jiřímu Mánkovi. Právě ten měl jako jediný s prací přímo na správě parku zkušenosti, protože zde 10 let pracoval.

Ačkoliv Stráský se zprvu zdráhal jako člen komise vyřknout jméno svého favorita, nakonec na něj ukázal. Jiří Mánek se stal jeho novým náměstkem a nejbližším spojencem v boji proti kůrovci. Stráský tak splnil jeden z vůbec prvních příkazů ministra životního prostředí – vybrat si ze tří finalistů výběrového řízení na ředitele jednoho, udělat z něj náměstka, který po jeho boku vyroste a po Stráském pak převezme funkci.

Jestliže tyto plány budou dál platit, což je velmi pravděpodobné, pak se Mánek za půl roku stane ředitelem šumavského parku.

„Já o tom takto neuvažuji, i když se mě na to ptá čím dál více lidí,” komentuje možný vývoj na správě parku sám Jiří Mánek, rodák z Horské Kvildy.

A pokud by od ministra nabídku vystřídat Jana Stráského, kterému loni na Štědrý den bylo 71 let, dostal? „To, že jsem byl ve výběrovém řízení na ředitele parku, ode mne nebyla samozřejmě žádná hra. O ten post jsem usiloval. Ale toto rozhodnutí nezáleží na mně. A hlavně: teď jsme skutečně s panem ředitelem sehraný tým,” doplňuje Mánek.

Změnil postoj starostky

Šumavští starostové si většinou Mánka na postu šéfa rezervace umějí představit. Bývalý koordinátor biosférické rezervace či náměstek ředitele, který za šéfování přírodovědce Aloise Pavlíčka vedl lesnický provoz, ochranu přírody a výzkum, je pro ně přijatelný. Rozhodně více než šéf, který by měl ekologicky vyhraněnější názory jako Stráského předchůdci – Pavlíčko či František Krejčí.

Mánek by se v čele parku zamlouval i starostce Borových Lad Janě Hrazánkové. Ta přitom před rokem patřila k jeho kritikům.

„Můj postoj se změnil. Mile mě překvapil, je pracovitý, a když něco neví, umí to přiznat, zjistit si a nehraje si na vševědátora. Zatím mě nezklamal,” říká dnes Hrazánková.

Mánek má ke starostům blíže i díky tomu, že Šumavu dobře zná a je pravou rukou Stráského, který si u představitelů obcí vydobil největší uznání.

U šumavských starostů získal Mánek body i tím, že odcházel ze správy parku v době, kdy vznikaly plány ponechat přírodu co možná nejvíce svému osudu.

„Byl odejit za to, že chtěl bojovat s kůrovcem,” řekl na jeho adresu v době, kdy se o něm mluvilo jako o favoritovi výběrového řízení, starosta Modravy Antonín Schubert.

Od přírody si i odskočil

Mánek se narodil v rodině lesníka před 39 lety. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Na správě šumavského parku pracoval od roku 1996 přesně 10 let. Od roku 2007 provozoval genetickobiochemickou laboratoř a zkoumal šumavské smrky.

Od přírody si však také na čas odskočil – pracoval v cestovním ruchu v projektu spolupráce šumavských a bavorských hotelů nebo řídil informační kampaň České televize.

Mánek je ženatý, má dva syny a jednu dceru.

**

Stráský? Ani anděl, ani ďábel

SENÁTOR Tomáš Jirsa (ODS)

Slovní hodnocení „Jan Stráský nastolil dobrou komunikaci s obcemi a vzájemně respektovaný vztah s oběma hejtmany. Vyšlo najevo, že bývalá vědecká rada šumavského parku tiše tolerovala jak masivní těžby, tak vznik rozsáhlých holin i používání chemie. Žádná obvinění, která proti němu vznášeli lidé z Hnutí DUHA a aktivističtí vědci, se neprokázala, naopak. Je potřeba říci, že se choval více ekologicky než jeho předchůdce. Myslíte však, že se mu někteří aktivisté za svá nařčení omluví?” ZNÁMKA 1

AKTIVISTA Jaromír Bláha (DUHA)

Slovní hodnocení „Jednou větou: umanutec, který nepochopil, co je národní park. Jan Stráský je státní úředník, který otevřeně říká, že se nehodlá zdržovat respektováním nějakých zákonů, a také podle toho postupuje. Během roku stihl seškrtat důležité služby pro turisty, devastovat vzácnou přírodu, ilegálně rozmístit zakázané chemické pasti u turistických stezek a vyházet špičkové odborníky. Tím, co dělá, systematicky popírá smysl existence národního parku. Kmotři a developeři z něho musí mít velikou radost.” ZNÁMKA 5

MINISTR Tomáš Chalupa (ODS)

Slovní hodnocení „Jan Stráský není ani anděl, ani ďábel, jak se jedni či druzí snaží vykreslit. Není pochyb, že jeho – byť dočasná a prozatímní – mise je mimořádně náročná. Oceňuji, že dokázal hned pár měsíců po svém jmenování dosáhnout shody nad návštěvním řádem parku. Obrovský kus práce se svými kolegy odvedl na novém zákonu o Šumavě. A stran stále opakované problematiky kůrovce? To je souboj, který nebude nikdy mít vítěze, vždy bude spousta těch, kteří zůstanou nespokojeni. V globálu jsem však přesvědčen, že i díky managementu parku se daří situaci zlepšovat.” NEZNÁMKOVAL

STAROSTA Antonín Schubert (nez.)

Slovní hodnocení „Jan Stráský nastupoval ve velmi složité době, kdy kůrovcové těžby byly nejvyšší v historii. Jako první ředitel dostal úkol stát se součástí týmu, který připraví zákon o Šumavě. Kdyby tehdy právě on nepřišel na správu parku, vznikla by v regionu revolta. Národu dokázal vysvětlit, proč je třeba s kůrovcem bojovat, jestliže chceme zelenou Šumavu. Za celou dobu se nezpronevěřil cílům, se kterými přišel. Za to si jej vážím. Akorát aktivnější mohl být v personální politice.” ZNÁMKA 2

SENÁTOR Miroslav Krejča (ČSSD)

Slovní hodnocení „Spousta rozhodnutí Jana Stráského jsou rozhodnutí kolektivní, mnohokrát se musí podvolit příkazům a úkolům například z ministerstva. V mnoha okamžicích možná nepočítal, že jeho kroky vyvolají tak negativní a masové reakce, jako byla blokáda šumavských lesů. I to velmi ovlivnilo diskusi o Šumavě. Na druhou stranu, připravený návrh zákona o Šumavě, který vznikl, považuji za dobrý kompromis, protože už jej kritizují jen extremističtí zástupci obou stran sporu.” ZNÁMKA 3

FAKTA Jiří Mánek – kdo je na jeho straně a kdo proti

Jiří Mánek může získat podporu zejména šumavských starostů, obyvatel a jihočeských politiků. Dříve byl členem ODS, což mu nahrává u ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který je občanským demokratem. Na druhou stranu Mánek není přijatelný pro ekologické aktivisty, kteří už dnes říkají, že většinu rozhodnutí o tom, zda kácet stromy, kde a v jakém rozsahu, nemá na svědomí Stráský, ale tandem Stráský – Mánek. Pokud by se Mánek stal ředitelem, tak by zřejmě měl proti sobě ekologické aktivisty a přírodovědce ve stejném složení jako současný ředitel. Otázkou zůstává, jestli by se mu dostalo takové podpory od starostů a obyvatel jako Stráskému, kterého přijali Šumavané za svého. Stráský dlouhé roky prosazoval názory obcí jako předseda rady parku.

Prospělo NP Šumava šéfování Stráského?

ANKETA

 

Anketa na budejovice.idnes.cz

Ano 52

Ne 45

Stav hlasování v 18.00

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě