Přihlásit

Szórád bude cepovat lesníky (FaktorS)

DŘEVAŘSKÉ FIRMY OPĚT ČEKAJÍ ŽNĚ. LESY ČR TOTIŽ V POLOVINĚ ČERVENCE VYPÍŠOU DALŠÍ TENDR NA LESNÍ PRÁCE ZA DVĚ MILIARDY KORUN. ZDARMA ALE TĚŽAŘI ŠTĚDRÝ BYZNYS NEDOSTANOU – ZA NEKVALITU SE BUDE VYŘAZOVAT, I KDYBY UCHAZEČ NABÍDL MIMOŘÁDNÉ NÍZKOU CENU.

Po pěti letech se na zelené šachovnici Lesů ČR, jimž patří téměř polovina lesů v zemi, změní figurky. Ačkoli i tentokrát se herní tah týká jen části lesního bohatství státního podniku. Konkrétně 52 zhruba ze 130 smluvních územních jednotek ve správě Lesů ČR, kde dobíhá původní zakázka. Ta nová má být uzavřena pro léta 2018 až 2022 a celkem půjde o 5,1 milionu metrů krychlových dřeva k těžbě.
Na tom by nebylo nic zajímavého, nebýt faktu, že oproti předchozím tendrům se ten současný může v lecčem lišit – zejména v tom, že se bude řídit novým zákonem o zadávání veřejných zakázek. Ten například „zkrátil termíny pro vyhlašování soutěže a zjednodušil postup posuzování a hodnocení nabídek".
A navíc – bez ohledu na to, že základním kritériem při posuzování nabídek bude stejně jako předtím cena, uvažuje vedení podniku o několika změnách v zadávací dokumentaci. „V zájmu dosažení potřebné kvality chceme do procesu výběru vítězných uchazečů promítnout i dosavadní výsledky hodnocení smluvních vztahů podniku s partnery," vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Zákon totiž umožňuje vyřadit nekvalitního uchazeče, i kdyby jeho nabídka byla „extra lukrativní". „Pokud dotyčný uchazeč za poslední tři roky neplnil zakázku kvalitně a není předpoklad, že by ji plnil kvalitně v letech budoucích, nemusíme s takovým podepsat smlouvu a můžeme ho ze soutěže vyloučit," doplnil Szórád.
Hodnocení partnerů podle metodiky Lesů ČR ale rozhodnutím soutěže neskončí. Podle mluvčí Evy Jouklové jde již o rok starou praxi, ta by se ale nově mohla stát dokonce součástí smlouvy. „Pokud by Lesy ČR nebyly spokojeny s jejím plněním, nemusí ji dotyčné firmě vypovědět okamžitě, ale mohou s ní sporné body v průběhu trvání smlouvy konzultovat, aby měla šanci je napravit," sdělila Faktoru S.

DVACET PROCENT A DOST

Podobný efekt by měla mít i další podmínka, o níž se uvažuje – a sice omezení počtu vítězných zakázek pro uchazeče tak, aby jedna firma nemohla spravovat více než 20 procent jednotek, o něž se soutěží. Szórád to oficiálně vysvětluje snahou podpořit zdravou konkurenci, respektive dlouhodobý zájem o lesnické zakázky. Podle Jouklové v tom ale hraje roli i to, že Lesní správa nebyla v minulosti vždy spokojena s prací firem, jež měly na hřbetu větší procento jednotek.
Co a kde bude potřeba udělat, je přitom jasné už teď. Z 52 jednotek se bude na 29 soutěžit takzvaná komplexní zakázka v objemu 1,6 miliardy korun. U ní dělá vítěz soutěže pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. U deseti jednotek se bude soutěžit zakázka na těžbu s prodejem dřeva v hodnotě prací 26 milionů korun a u 13 jednotek půjde o soutěž pouze na pěstební práce v hodnotě 329 milionů korun.

***

5,1 milionu metrů krychlových je objem těžby v rámci tendru pro léta 2018–2022.

Kdo jde do tendru

Otázka „kdo" bude zřejmá až 5. září, kdy vyprší termín pro podání nabídek, jisté indicie ale nabízí pohled na účastníky loňského tendru 2017+. Do něj se přihlásilo 36 firem, jež podaly celkem 313 nabídek. O zakázky se jich podělilo čtrnáct. Vítězná firma Petra a s ní propojená společnost T. E. P. HOLZ uzavřely 13 kontraktů. Firma Uniles z holdingu Agrofert uspěla na deseti jednotkách a Progles na šesti.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Těžba v Bělověžském pralese je podle podkladu pro soud porušením práva EU

Lesnictví

Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to 20. 2. uvedl...

Čti dál
Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnická práce spouští nový portál s lesnickými judikáty

Lesnictví

Nakladatelství Lesnická práce, s.r.o., připravilo ve spolupráci s odborníky na lesnické právo nový portál www.lesnickejudikaty.cz, na kterém jsou na jednom místě přehledně publikovány aktuální soudní...

Čti dál
O Národní bance osiva lesních dřevin

O Národní bance osiva lesních dřevin

Lesnictví

Jen ta geneticky nejcennější semínka jsou ukládána v Národní bance osiva lesních dřevin v Kunovicích, aby mohla v budoucnu přispět k založení nových porostů. Díky...

Čti dál
Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Ministr Milek na Bruntálsku informoval o prioritách ohledně kůrovcové kalamity

Lesnictví

Krizový stav kvůli kůrovcové kalamitě ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zatím nevyhlásí. Za momentální prioritu považuje prosazení novelizace vyhlášek, které teď vlastníkům...

Čti dál

-1°C

ČR - aktuální počasí

Přev.jasno

Vlhkost: 61%

Vítr: 28.97 km/h

  • 22 Úno 2018 0°C -5°C
  • 23 Úno 2018 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby