Přihlásit

Szórád bude cepovat lesníky (FaktorS)

DŘEVAŘSKÉ FIRMY OPĚT ČEKAJÍ ŽNĚ. LESY ČR TOTIŽ V POLOVINĚ ČERVENCE VYPÍŠOU DALŠÍ TENDR NA LESNÍ PRÁCE ZA DVĚ MILIARDY KORUN. ZDARMA ALE TĚŽAŘI ŠTĚDRÝ BYZNYS NEDOSTANOU – ZA NEKVALITU SE BUDE VYŘAZOVAT, I KDYBY UCHAZEČ NABÍDL MIMOŘÁDNÉ NÍZKOU CENU.

Po pěti letech se na zelené šachovnici Lesů ČR, jimž patří téměř polovina lesů v zemi, změní figurky. Ačkoli i tentokrát se herní tah týká jen části lesního bohatství státního podniku. Konkrétně 52 zhruba ze 130 smluvních územních jednotek ve správě Lesů ČR, kde dobíhá původní zakázka. Ta nová má být uzavřena pro léta 2018 až 2022 a celkem půjde o 5,1 milionu metrů krychlových dřeva k těžbě.
Na tom by nebylo nic zajímavého, nebýt faktu, že oproti předchozím tendrům se ten současný může v lecčem lišit – zejména v tom, že se bude řídit novým zákonem o zadávání veřejných zakázek. Ten například „zkrátil termíny pro vyhlašování soutěže a zjednodušil postup posuzování a hodnocení nabídek".
A navíc – bez ohledu na to, že základním kritériem při posuzování nabídek bude stejně jako předtím cena, uvažuje vedení podniku o několika změnách v zadávací dokumentaci. „V zájmu dosažení potřebné kvality chceme do procesu výběru vítězných uchazečů promítnout i dosavadní výsledky hodnocení smluvních vztahů podniku s partnery," vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Zákon totiž umožňuje vyřadit nekvalitního uchazeče, i kdyby jeho nabídka byla „extra lukrativní". „Pokud dotyčný uchazeč za poslední tři roky neplnil zakázku kvalitně a není předpoklad, že by ji plnil kvalitně v letech budoucích, nemusíme s takovým podepsat smlouvu a můžeme ho ze soutěže vyloučit," doplnil Szórád.
Hodnocení partnerů podle metodiky Lesů ČR ale rozhodnutím soutěže neskončí. Podle mluvčí Evy Jouklové jde již o rok starou praxi, ta by se ale nově mohla stát dokonce součástí smlouvy. „Pokud by Lesy ČR nebyly spokojeny s jejím plněním, nemusí ji dotyčné firmě vypovědět okamžitě, ale mohou s ní sporné body v průběhu trvání smlouvy konzultovat, aby měla šanci je napravit," sdělila Faktoru S.

DVACET PROCENT A DOST

Podobný efekt by měla mít i další podmínka, o níž se uvažuje – a sice omezení počtu vítězných zakázek pro uchazeče tak, aby jedna firma nemohla spravovat více než 20 procent jednotek, o něž se soutěží. Szórád to oficiálně vysvětluje snahou podpořit zdravou konkurenci, respektive dlouhodobý zájem o lesnické zakázky. Podle Jouklové v tom ale hraje roli i to, že Lesní správa nebyla v minulosti vždy spokojena s prací firem, jež měly na hřbetu větší procento jednotek.
Co a kde bude potřeba udělat, je přitom jasné už teď. Z 52 jednotek se bude na 29 soutěžit takzvaná komplexní zakázka v objemu 1,6 miliardy korun. U ní dělá vítěz soutěže pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. U deseti jednotek se bude soutěžit zakázka na těžbu s prodejem dřeva v hodnotě prací 26 milionů korun a u 13 jednotek půjde o soutěž pouze na pěstební práce v hodnotě 329 milionů korun.

***

5,1 milionu metrů krychlových je objem těžby v rámci tendru pro léta 2018–2022.

Kdo jde do tendru

Otázka „kdo" bude zřejmá až 5. září, kdy vyprší termín pro podání nabídek, jisté indicie ale nabízí pohled na účastníky loňského tendru 2017+. Do něj se přihlásilo 36 firem, jež podaly celkem 313 nabídek. O zakázky se jich podělilo čtrnáct. Vítězná firma Petra a s ní propojená společnost T. E. P. HOLZ uzavřely 13 kontraktů. Firma Uniles z holdingu Agrofert uspěla na deseti jednotkách a Progles na šesti.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 89%

Vítr: 6.44 km/h

  • 21 Říj 2017 12°C 8°C
  • 22 Říj 2017 12°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC