logo Silvarium tisk

Svévole některých lidí vůči sousedům nemá hranic. Ti nejdrzejší si dokonce zaberou a oplotí i kus sousední parcely. Říká se tomu lidově připlocení. A běda tomu, kdo by plot nechal zbourat, to by bylo hned poškození cizí věci.
České zákony a soudy jsou vůči tomu bezzubé. Vymezují sice, že to či ono se nesmí, jakého konání se zdržet a na co všechno musí být povolení, ale reálná vymahatelnost je mizivá.
„Jeden z majitelů zdejších pozemků si do sousední lesní parcely v hloubce nějakých deset patnáct metrů už před lety postavil drátěný plot. Úhrnem si tak přivlastnil odhadem pár tisíc metrů čtverečních," vypráví například lesák a majitel pily z Vraného nad Vltavou.

Tak se suďte, nic nevysoudíte

Všechny zainteresované úřady potvrzují, že je to samozřejmě do očí bijící porušení hned několika zákonů. A tím to skončilo.
„On narušil vlastnictví sousedních majitelů, porušil tím lesní zákon, ale kdyby někdo vzal pilu a plot zboural, to by byla hned škoda za desítky tisíc korun a trestný čin poškození cizí věci. Že si on ale jen tak přivlastní kus lesa, který není jeho, s tím už nikdo nehne," dodává lesák.
(Pokračování na str. 3) Svévole sousedů. Klidně zaberou kus pozemku a zákon...

(Pokračování ze str. 1) Stačí dělat obstrukce. Třeba vlastnictví svého pozemku neustále na někoho z rodiny nebo přátel účelově na katastru převádět, tím soudní řízení fakticky blokovat, a přitom tvrdit, že není důkazů o tom, kdo plot vlastně postavil.
A pak jsou zde přece také procesní námitky a následují případně odvolání a dovolání. Žádný soud se pak prakticky v reálném čase nedohrabe k rozhodnutí, a především k výkonu takového rozhodnutí, tedy aby vykonavatel státu čili exekutor mohl přijet a svévolně postavený plot nakonec zbourat. Připlocení má v sobě jedno riziko. Pokud se totiž vlastník zasažených pozemků proti tomu do deseti let neozve, nezažaluje to, může být poté plotem ukousnutá část parcely vydržena ve prospěch toho, kdo si ji zabral.

Ukousl z obecního

„S připlocením se občas setkávám. Bývá to příčina sousedských sporů. Obvykle vznikly jako nejasnost ve starších katastrálních mapách a jde řádově například o dvacet třicet centimetrů. Že si někdo troufne zabrat takové metry, tak to je opravdu troufalost," reagoval pro Právo místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.
Připlocení a vydržení řeší i obce. Například loni se zastupitelstvo obce Psáry usneslo, že „neuznává nabytí vlastnictví vydržením připlocených částí obecních pozemků, a to 240 m2 a 95 m2 z pozemku p. č. 633/1 v k. ú. Psáry a 5 m2 z obecního pozemku p. č. 631/35 v k. ú. Psáry".
„Pokud uživatel pozemku po výzvě k odplocení předmětných částí pozemků tyto neodplotí, je rozhodnuto odplocení vymáhat soudně," upozornilo zastupitelstvo. Hodně štěstí.
Zpět ale do Vranských lesů, nedaleko Prahy, pro další ilustrativní příklady svévole. Jistá majitelka zdejší chaty si v lese postavila bazén! Sice na svém pozemku, ale na lesní parcele, která se podle zákona nesmí oplocovat a už vůbec se na ní nesmí stavět.
V řádném řízení by na bazén v lese stavební úřad určitě povolení nedal. Jenže když už stojí, tak se to už nějak zúřaduje a bourat se přece nic nebude. Je to podobné jako některá honosná sídla superpodnikatelů třeba v chráněné Šumavě.
„Paní s lesním bazénem dokazovala, že je sociální případ, že bazén má pro děti, a tak to vyšumělo. Na metráky betonu ale měla," kroutí hlavou lesák.

Jak sedlák sloup zboural

To v nedalekém Okrouhlu vzal sedlák spravedlnost do svých rukou, tak jako to asi mnohé čtenáře už napadlo v případě plotu zakrojeného do cizího lesního pozemku. A málem na to doplatil.
Před časem se vracel z pole a ke svému úžasu zjistil, že na rohu jeho pozemku stojí nový železobetonový sloup pro elektrické vedení, který tam ještě ráno nebyl. Tak pátral, kdo ho vybudoval. Soused o pár domů dál. Když zemědělec žádal nějaké vysvětlení, investor sloupu mu drze opáčil, že jinudy to zkrátka nešlo a na to, aby o tom jednal, neměl čas.
Sedlák vzal pár chlapů, traktor a sloup zbořili. A už druhý den měl na krku trestní oznámení pro poškození cizí věci. Jenže kdo s čím zachází, tím nakonec i schází, a tak i pan „Svévolný" dohrál. Než mohl zemědělce vydusit, že mu zbořil sloup, tak šel sedět za podvody.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě