Přihlásit

Šumavští strážci teď hlídají park společně s Němci (MF Dnes)

Datum: 02.11.2007
Autor: (ot)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Šumava - Až příště potkáte na Šumavě strážce národního parku, může se stát, že někteří budou mluvit německy. Včera totiž začaly střežit území parku smíšené česko-německé hlídky.

"Teď je první várka českých strážců v Německu, následně přijedou zase Němci k nám. Půjde o pravidelné služby, odhadem pětkrát šestkrát do měsíce," řekl šéf strážců šumavského parku Jan Konvička. Doplnil, že jde o reakci na chystané rozšíření schengenského prostoru, což bude od konce roku znamenat faktický zánik státní hranice.
Od společných služeb si strážci z obou částí Šumavy slibují lepší spolupráci a výměnu informací. "Český strážce bude lépe vědět, co se děje na německé straně a naopak. Díky tomu bude moci lépe informovat turisty," vysvětlil Konvička.

Ani po oficiálním zrušení hranice ale nebudou smět lidé na území šumavského parku přecházet "čáru" kdekoliv. Omezení bude dále platit pro první zóny a klidová území národního parku a přírodní a národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti. Důvodem je ochrana nejcennějších přírodních lokalit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby