logo Silvarium tisk
MILAN KILIÁN

Čeští, němečtí a rakouští představitelé obcí se na společném jednání shodli, že budou dále bojovat za hraniční přechody

Šumava/ Ve čtvrtek přijede na Šumavu ministr životního prostředí Martin Bursík, který se zde v Kašperských Horách setká se šumavskými starosty. Nečeká ho lehká diskuse, neboť někteří představitelé obcí ho již delší dobu tvrdě kritizují a nesouhlasí s jeho podporou NPŠ.

„Hovořit se bude o všech tématech, která šumavské starosty trápí. Ministr Bursík bude prezentovat důvody a výsledky způsobu péče o přírodu v národním parku i možnosti, které chce ministerstvo a Správa Národního parku Šumava obcím nabídnout pro další rozvoj regionu, který nebude v konfliktu s ochranou cenné šumavské přírody,” informoval Deník Bursíkův mluvčí Jakub Kašpar.
Dá se předpokládat, že jedním z hlavních témat bude i (ne)otevírání hraničních přechodů na Šumavě. Právě tomuto problému se věnovali zástupci třiceti českých, bavorských a rakouských obcí a zástupci regionů, kteří se před několika dny sešli ve Strážném, aby vyhodnotili výsledky svého devítiměsíčního úsilí při realizaci návrhu na otevření 25 nových přechodových bodů státní hranice v rámci otevření tzv. Schengenského prostoru.

Jednání, jehož iniciátory byl Svaz obcí Národního parku Šumava spolu s Euroregionem Šumava Jihozápadní Čechy a Rozvojovou agenturou Šumava o.p.s., se dále zúčastnili bavorští zemští radové Heinz Wölfl Ludwig Lankl, předseda Haidl Regionu Fritz Gibis, předseda Klubu českých turistů a Rady NPŠ Jan Stráský a mnozí další. „Účastníci jednání vzali na vědomí výsledek jednání ministrů životního prostředí obou sousedících států z 15. 9. 2008, na které nebyl nikdo z přítomných pozván a shodně konstatovali, že s oficielním podepsaným textem dohody dosud nebyli seznámeni. Obsahem zmiňované dohody ministrů je otevření tří přechodů, a to pod Poledníkem, Modrý sloup pod Luzným a Siebensteinkopf u Pramenů Vltavy. Přítomní dále vyjádřili rozhodný nesouhlas s tím, že cesta k Modrému sloupu nevede stávající údolní historickou cestou, ale delší, obtížnější a méně atraktivní cestou úpatím Špičníku,” informoval Deník předseda svazu šumavských obcí František Nykles a dodal, že účastníci jednání také konstatovali, že zamítnutím tří přechodů v oblasti Velkého Roklanu nebude tato nejvyšší dominanta obou parků přístupna z české strany. Proto se shodli, že budou nadále usilovat alespoň o povolení prostupového bodu v oblasti Hochschachten poblíž Javoří slati. Dohodli se také, že budou jednat s oběma národními parky o dalších dvou uvažovaných přechodech v oblasti Plesné a o přechodu u Rosenauerovy nádržky. Shoda byla také na podpoře města Železné Rudy při hledání přístupu na bývalou Juránkovu chatu, která se nachází v tradiční česko – bavorské turistické lokalitě, kam byl v poválečné době zakázán vstup z politických důvodů.
„Přítomní dále odmítli návrh obou národních parků na tzv. kompenzační opatření spočívající v uzavření rozsáhlé časti hraničního chodníku,” upozornil Nykles.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě