logo Silvarium tisk
Podtitulek: Situaci budou nespokojení starostové dnes řešit v Klatovech i s předsedou vlády Topolánkem
Autor: MILAN KILIÁN
Rubrika: ZPRAVODAJSTVÍ

Šumava/ Ani vstup České republiky do schengenského prostoru, který měl od letošních Vánoc otevřít veškeré státní hranice, nedokázal zlomit odpor ochránců přírody na Šumavě. Téměř polovina hranice v tamním národním parku zůstane i nadále neprodyšně uzavřena. To se nelíbí turistům ani starostům, kteří se proti tomu hodlají bránit.
"Uzavřeny zůstanou určité části hranice, a to z důvodu ochrany přírody. Je to tam, kde jsou první zóny a klidová území. Konkrétně půjde o čtyři lokality. První je území Královského hvozdu nad Špičákem mezi Jezerní stěnou a Ostrým, druhou zhruba čtyřicetikilometrový úsek od Roklanu až za Luzný, třetí je oblast Trojmezné a Plechého a čtvrtou pravý břeh Lipna," vyjmenoval mluvčí šumavského národního parku Radovan Holub. Na zhruba 50 km hranice by se mělo do konce listopadu objevit 160 cedulí, informujících o zákazu vstupu. "Zároveň ale budou na východ od Bučiny zřízeny dva nové hraniční přechody, jejich počet se tak v parku na hranicích s Německem a Rakouskem zvýší na šestnáct," doplnil Holub.

"Souhlasím s tím, že k hranici nemusí jezdit auta ani třeba cyklisté, ale po chodnících a cestách, jichž je na Šumavě dostatek, by měli mít turisté právo se pohybovat. S novými ploty nesouhlasím," řekl Deníku starosta Klatov Rudolf Salvetr, jenž chce při dnešním setkání s premiérem Mirkem Topolánkem zavést řeč na hraniční přechod Modrý sloup. O problémech Šumavy by s předsedou vlády dnes rád hovořil i starosta Modravy Antonín Schubert, kterému se rozhodnutí parku také nelíbí. "Modrava má s Bavorskem celkem 25 km společné státní hranice a ani na jednom místě nebude tato hranice prostupná. To je de facto udržení statutu státní hranice i po Schengenu," říká Schubert, kterému se nelíbí, že na české straně hranice je ochrana přírody mnohem tvrdší než v sousedním bavorském parku, který má dlouholetou tradici. "Opravdu tato striktní regulace turismu pomůže šumavské přírodě, nebo jde jen o rozhodnutí několika jedinců, kteří ho dokázali prosadit?" ptá se starosta. Jeho názor podporuje i ředitel Národního parku Bavorský les Karl - Friedrich Sinner, jenž nedávno v souvislosti s Modrým sloupem řekl, že pro tetřeva je horší neusměrněný pohyb turistů "načerno" než pohyb legální a regulovaný. Za pravdu mu v rozhovoru otištěném v časopisu Šumava dal i předseda vědecké rady šumavského parku Jakub Hruška.

Foto - ZÁKAZ! Cedule, které lidé na Šumavě vídali za totality, zde budou i po vstupu ČR do schengenského prostoru, jenž měl od Vánoc otevřít české hranice. Jen budou vypadat jinak, než ta na archivním snímku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě