logo Silvarium tisk

LITOMYŠL Před pár dny zástupci státní správy lesů, vlastníků i hospodářů z letadla hodnotili kondici lesů v Pardubickém kraji. To, co viděli, nebyla žádná pohroma.

„Vzhledem k mimořádně suchému počasí bylo konstatováno, že stav z hlediska kůrovce je zatím dobrý, vyskytují se jen jednotlivá ohniska, která je možno v zimním období zpracovat," uvedl vedoucí oddělení zemědělství krajského úřadu Martin Vlasák. V Pardubickém kraji je podle něj horší situace s borovicemi, které schnou vlivem vysokých teplot a nízké hladiny spodní vody.

Jenže je to patrně ticho před bouří. Lesníci se shodují, že porosty příští rok téměř jistě zasáhne kůrovcová kalamita. Hlavním viníkem bude sucho, které trvá už od roku 2015. Stromy jsou příliš oslabené na to, aby škůdcům vzdorovaly. „V půdě je obrovský vláhový deficit. Několik měsíců v podstatě nepršelo. Usychá nám vše. Modřín, jasan, dub, buk, lípy, javory, prostě všechno. I kdyby zima byla mokrá, nebude to už stačit," uvedl ředitel společnosti Městské lesy Vysoké Mýto Bohumír Machata. Upozornil, že každý druh stromu má své kůrovce i cizopasné houby.

Kůrovcová kalamita přichází od východu

„Pokud nám nepomůže příroda a bude se i v příštím roce opakovat extrémní počasí tohoto roku, nepodaří se nám přes všechna prováděná opatření kůrovce udržet na uzdě," uvedl vedoucí Městských lesů Litomyšl Petr Novák.
Nejvážnější situace je dnes v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, ale kalamitní území se neustále rozšiřuje všemi směry. Kůrovec je už hodně rozšířen i v kraji Vysočina a v Jihomoravském. Velká postižená ohniska postupují směrem k hranicím Pardubického kraje hlavně od východu přes Svitavsko a Moravskotřebovsko.

Vysušené lesy jsou snadnou kořistí pro kůrovce, protože zdravý strom brouka zalije mízou. Když ji ale kvůli suchu nedokáže vytvořit, umírá.

Základní způsob boje proti kůrovci je co nejrychlejší odstranění napadených stromů, aby se škůdci dál nemnožili. Státní správa se snaží šířit osvětu mezi vlastníky lesů, kterých je v Pardubickém kraji bezmála dvacet tisíc. Jenže dřeva, které je třeba vytěžit a zpracovat, je příliš mnoho.

„Většina vlastníků reaguje pozitivně a snaží se problémy s kůrovcem řešit. Velkou překážkou je však to, že nejsou kapacity na těžební práce v lese a že dřevozpracující průmysl má naplněné sklady a nechce dříví vykupovat. Pokud k výkupu dojde, jedná se o velký pokles ve zpeněžení dříví a nastává problém s financemi na obnovu lesa," řekl Vlasák.

Ten tak pojmenoval i další hrozbu pro vlastníky a správce lesů. Sucho totiž docela převrací zažité pořádky. Les byl vždy majetek, který vynášel peníze. Teď hrozí, že to už nebude platit.
„Přetlak dříví je ohromný, ceny jsou na minimu. Už jsme skoro na hranici, že těžba začíná být nerentabilní," řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

„Obávám se, že lesy nebudou vynášet, vlastník je bude muset dotovat z jiných zdrojů," uvedl Bohumír Machata.
Když se redaktor MF DNES zeptal lesního správce na Moravskotřebovsku Radislava Korába z Lesů ČR, zda by politici mohli nějak pomoci zabránit šíření kalamity, reagoval stručně: „Jedině kdyby uměli seslat déšť," uvedl.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě