logo Silvarium tisk

Hašení lesních požárů leteckou technikou

Zvýšené množství lesních požárů si vyžádalo obnovení letecké hasičské služby, jak referoval kpt. Ing. Pavel Agh z MV - generálního ředitelství HZS ČR. Leteckou hlídkovou činnost a hašení lesních požárů zajišťuje Letecká služba Policie ČR, která poskytuje vrtulník vybavený závěsným zařízením k odhozu hasební látky. Dále informoval o využívání bezpilotních systémů jako technických prostředků pro řešení mimořádných událostí (monitoring prostoru, sledování vývoje situace). V lednu letošního roku byla schválena Koncepce provozu bezpilotních systémů v rámci HZS ČR. Nezbytná bude ještě koordinace používání těchto bezpilotních systémů jednotlivých složek IZS, aby si vzájemně nepřekážely při společném zásahu.
Další informací byly pokyny ke sjednocení postupu při zřizování, rozmisťování a evidenci „bodů záchrany" na území České republiky. Bod záchrany neboli „rescue point", dříve také traumatologický bod, je místo v krajině označené tabulkou s unikátním kódem usnadňujícím lokalizaci v případech, které ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují záchranné práce.
Pplk. Ing. Peter Smik z 24. základny dopravního letectva Armády ČR popsal, jakými typy vrtulníků (Mi 8S, Mi 17 a W 3 A Sokol) disponují a jak náročným způsobem se pracuje v terénu při hašení s Bambi bucketem (objem 590 l vody) v podvěsu, kdy je nutné nabírat vodu z jezer nebo rybníků. V případě, že není v blízkosti žádná vodní plocha jako zdroj vody pro hašení, naplní hasiči vak proudnicemi z CAS (naplnění trvá asi jednu minutu). Jeden odhoz vody pokryje přibližně 30 až 40 m2. Pilot nevidí pod vrtulník, proto ho navádí palubní technik sledující situaci u podlahy letounu. S hasiči má spojení radiostanicí.
Kpt. Ing. Jan Kopřiva z Letecké služby Policie ČR představil činnost letecké služby jednak ve vymezených pracovních sektorech letecké hasičské služby pro hlídkovou činnost na vyžádání pověřenými zaměstnanci Lesů ČR, s.p., a pověřeným zaměstnancem Ministerstva zemědělství, kdy je nutné monitorovat lesy v některých ročních obdobích. V případě vzniku požáru mají vyčleněno k použití při hašení pět vrtulníků - EC 135, nejvýkonnější je nový Bell 412 EPI, který je určen k záchraně osob a k hašení rozsáhlých požárů. K dispozici mají tři Bambi buckety (na 910 l, 790 l a na 500 l vody). V roce 2015 provedli 25 hasebních letů (438 shozů), pořizovali videozáznamy pro velitele zásahu, monitorovali místo zásahu s termokamerou. Největší požáry byly v květnu v Českém Švýcarsku, v srpnu pak v Chrášťanech na Rakovnicku, kde brali vodu z Olešnického rybníka a v Dobřívu na Rokycansku, kde museli pro vodu letět k nádrži v obci Pavlovsko. V rámci generační obměny absolvovali s hasiči součinnostní nácvik.
„Pro pokrytí služby na části území Moravy jsme uzavřeli také dohodu se slovenskou leteckou záchrannou službou v Bratislavě," doplnil brig. gen. Zadina, který zakončil poradu slovy: „Lidský život je hoden ochrany a my se snažíme pomáhat občanům v tísni. Že nás občané potřebují, o tom svědčí stále se zvyšující počet volání na tísňové linky".

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě